Dbanie o zdrowie i reagowanie w sytuacji, gdy zauważymy niepokojące objawy, to podstawa zachowania dobrego samopoczucia i wyłapania wszelkich schorzeń na początkowych etapie ich rozwoju. Neurochirurg to specjalista, który pomoże nam w przypadku kłopotów z układem nerwowym. Skieruje nas na dodatkowe badania, zaplanuje program leczenia i w ostateczności przeprowadzi niezbędną operację.

Układ nerwowy to bardzo ważny element naszego organizmu. Choroby, które go dotykają, mogą dotyczyć rdzenia kręgowego, nerwów, a także układu naczyniowego. Jak każdy inny system także ten, jeśli nie działa prawidłowo, może powodować utrudniające codzienne funkcjonowanie dolegliwości. W takim momencie najlepiej udać się na konsultację do neurochirurga, na przykład pana Jarosława Andrychowskiego, który jako konsultant w dziedzinie neurochirurgii z pewnością pomoże rozpoznać, w czym tkwi problem i wskaże sposoby jego rozwiązania.

Objawy, które powinny nas zaniepokoić

Neurochirurg to zazwyczaj lekarz, do którego kierowani jesteśmy, gdy zachodzi potrzeba upewnienia się, czy nie jest konieczna operacja. Pacjent sam może mieć problem z podjęciem decyzji, kiedy jest najlepszy moment, aby udać się do lekarza specjalisty. Zazwyczaj w przypadku powtarzających się dolegliwości jak ból głowy, preferujemy korzystanie z dostępnych bez recepty leków jako szybki sposób na poradzenie sobie z nieprzyjemnym odczuciem. Jednak w przypadku niektórych objawów są one wyraźnym sygnałem, że pomóc nam powinien lekarz neurochirurg. Jeśli bóle głowy pojawiają się regularnie, a do tego towarzyszą im zawroty głowy, zaburzenia widzenia, omdlenia czy problemy z koncentracją może to być objaw problemów z układem nerwowym. Do lekarza należy udać się również, jeśli dokucza nam ból kręgosłupa, drętwieją nam ręce lub nogi, tracimy przytomność oraz mamy problem z utrzymaniem równowagi. Dyskopatia, uszkodzenia kręgosłupa, guzy lub choroby naczyniowe mózgu, nowotwory, przepuklina mózgowo-rdzeniowa czy krwotoki wewnątrzczaszkowe to kolejne problemy, z którymi może nam pomóc neurochirurg. Jeśli cierpimy na zaburzenia słuchu, których przyczyny są trudne do odkrycia, to jest to również sygnał, że problemy te wywołuje uszkodzony układ nerwowy.

Pomoc w leczeniu chorób

Niektóre dolegliwości związane z chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa jak na przykład rwa kulszowa, udowa, choroby naczyniowe czy nowotworowe mogą stać się źródłem ogromnego dyskomfortu oraz bólu. W codziennym funkcjonowaniu pomoże nam neurochirurg, który, zanim wdroży plan leczenia dostosowany do naszych potrzeb, zleci przeprowadzenie najpotrzebniejszych badań, takich jak: USG, RTG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, magnetoencefalografia oraz ogólne badania krwi, moczu, a w niektórych sytuacjach płynu mózgowo-rdzeniowego. Pozwoli to zbadać stopień rozwoju choroby oraz wskazać zainfekowane elementy układu nerwowego. Neurochirurg to lekarz, do którego udajemy się, gdy nie działają leki. Dlatego możemy liczyć na małoinwazyjne zabiegi z użyciem endoskopu (usuwanie przepuklin) czy operacje mózgu, kręgosłupa, a także usuwanie zmian nowotworowych z tych obszarów.