Problemy ze wzrokiem naturalnie kojarzą nam się z koniecznością wizyty u okulisty oraz zaopatrzenia się w okulary korekcyjne. Jednak niewiele osób wie, że niektóre zaburzenia wzroku, szczególnie w wieku dziecięcym, można wyleczyć za pomocą specjalnych ćwiczeń. Ćwiczenia te są przygotowywane przez specjalistów w ramach terapii wzrokowej. Na czym polega rehabilitacja wzroku i kiedy warto ją stosować?

Czym jest terapia wzrokowa?

Terapia wzrokowa, czy też terapia lub rehabilitacja wzroku, podobnie jak w przypadku klasycznej rehabilitacji innych części ciała, opiera się na wykonywaniu różnego rodzaju ćwiczeń, które mają na celu przywrócić sprawność narządu wzroku. Terapia polega na odpowiednim stymulowaniu układu nerwowego oraz nauce nowego, poprawnego sposobu widzenia. Jest to rozwiązanie, które wspiera leczenie okularami, a niekiedy nawet całkowicie je zastępuje. Terapia wzrokowa najlepsze efekty przynosi u dzieci, gdyż ich układ wzrokowy wciąż się rozwija i jest „plastyczny”, ale rehabilitacje można z powodzeniem stosować również u dorosłych.

Aby rozpocząć terapię wzrokową, pacjent najpierw musi przejść dokładne badanie ortoptyczne w gabinecie, takim jak salon optyczny Oko na świat działający w Warszawie, podczas którego specjalista postawi fachową diagnozę. Cała terapia to cykl kilku lub kilkunastu spotkań, które odbywają się zazwyczaj dwa razy w tygodniu.

Na jakie zaburzenia pomaga terapia wzrokowa?

Wbrew pozorom terapia wzrokowa ma bardzo różnorodne zastosowanie i pomaga zniwelować wiele rozmaitych zaburzeń widzenia. Głównym celem terapii wzrokowej jest poprawa widzenia obuocznego. Stosuje się ją także w przypadku:

  • choroby zezowej,

  • częściowego niedowidzenia,

  • nieprawidłowego ruchu gałek ocznych,

  • nadwzroczności, krótkowzroczności i astygmatyzmu,

  • dysfunkcji akomodacji,

  • zaburzeń fuzji i stereopsji.

Odpowiednie ćwiczenia i praca z narządem wzroku zwiększają komfort oraz zakres widzenia, a także wzmacniają mięśnie układu wzrokowego.

Jak wygląda terapia wzrokowa?

Terapia wzrokowa będzie się różnić w zależności od postawionej przez specjalistę diagnozy. To właśnie na jej podstawie dobierane są konkretne ćwiczenia, które zminimalizują lub wyeliminują dane zaburzenie widzenia. Wśród najczęściej stosowanych metod terapii można wymienić – stymulację wzroku i uczenie się patrzenia w różnych warunkach, kontrolowanie ruchów gałek ocznych, kształtowanie i doskonalenie percepcji oraz doskonalenie pamięci wzrokowej.

Skąd wiedzieć, że terapia wzrokowa jest potrzebna? Mogą na to wskazywać m.in. słaba koordynacja wzrokowo-ruchowa, częste bóle głowy i mruganie, pieczenie oczu, problemy z nauką i czytaniem, słaba koncentracja czy trudności z oglądaniem filmów 3D.