Oczy stanowią narząd, który jest narażony na wiele różnych chorób mogących spowodować wadę wzroku. W takich sytuacjach z pomocą przyjdzie nam okulista zajmujący się diagnostyką oraz leczeniem chorób oczu oraz wad wzroku. Warto więc dowiedzieć się, w jakich sytuacjach należy udać się do tego specjalisty oraz na jakie symptomy ostrzegawcze należy zwrócić uwagę w kontekście dolegliwości związanych z narządem wzroku.

Zwróć uwagę na pewne symptomy

Prawidłowe widzenie jest dla nas niezwykle ważne, dlatego też jeżeli organizm będzie dawał nam różnego rodzaju sygnały świadczące o jakichkolwiek problemach związanych z oczami, to nie powinniśmy zwlekać z wizytą u specjalisty. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symptomów, jeśli chodzi o problemy z oczami, jest oczywiście zauważalne pogorszenie wzroku zarówno w kontekście widzenia z oddali, jak i z bliska (np. podczas czytania). Do okulisty powinniśmy udać się bezzwłocznie również wtedy, gdy regularnie borykamy się z problemem zapalenia spojówek bądź częstego mrugania. O problemach z oczami może świadczyć także światłowstręt, częste swędzenie gałek ocznych oraz nasilające się, okresowe bóle w okolicach oczu i oczodołu.

Kompleksowe badania wzroku i leczenie chorób oczu

Istnieją także sytuacje, w których niekoniecznie występuje którykolwiek z powyższych symptomów, a jednak wizyta u sprawdzonego okulisty takiego, jak lekarz med. Ewelina Jamroż prowadząca swój Specjalistyczny Gabinet Okulistyczny w Krakowie, będzie konieczna. Przede wszystkim takie sytuacje dotyczą badań okresowych lub też wstępnych na różnego rodzaju stanowiska pracy. Do okulisty (czy też na komputerowe badanie wzroku) należy również obowiązkowo udać się co jakiś czas w przypadku ubiegania się o prawo jazdy bądź też wykonując zawód kierowcy czy też motorniczego bądź maszynisty, gdzie kwestia prawidłowego wzroku jest niezwykle istotna. Okulista pomoże nam również odpowiednio dobrać soczewki kontaktowe lub też szkła do okularów tak, abyśmy wszystko dobrze widzieli.

Z wizytą do specjalisty zajmującego się okulistyką warto udać się też ze swoim nowo narodzonym dzieckiem w celu przeprowadzenia specjalistycznych badań w kierunku pojawienia się tak zwanej retinopatii. Kiedy jesteśmy już przy chorobach związanych ze wzrokiem, to nie zapominajmy, że okulista może nam pomóc chociażby w przypadku leczenia zeza oraz innych chorób gałki ocznej takich jak zaćma bądź zapalenie lub rozmiękanie rogówki. Oczywiście narządy wzroku to nie tylko same gałki oczne, ponieważ są to również między innymi nerwy, oczodoły czy powieki, które również są narażone na występowanie bardzo uciążliwych chorób takich jak np. jaskra, nowotwory czy zapalenie gruczołu łzowego, których leczeniem także musi się okulista.