Wizyta u urologa – dla wielu mężczyzn ostania rzecz na liście do zrobienia, jednak w wielu wypadkach jest nieodzowna. Częste dolegliwości ze strony układu moczowo-rozrodczego mogą świadczyć o poważniejszym schorzeniu trapiącym męski organizm. Dlatego warto, a nawet trzeba przełamać wstyd i lęk, aby zadbać o siebie i swoje zdrowie. Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza urologa? I jak przygotować się do wizyty?

Czym zajmuje się lekarz urolog?

Urolog pomoże uporać się ze schorzeniami dotykającymi układ moczowo-płciowy, czyli mowa tu głównie o impotencji, nietrzymaniu moczu, problemami z prostatą oraz nowotworach. Badanie najczęściej dotyczy cewki moczowej, moczowodów oraz pęcherza, ale lekarz o tej specjalizacji zajmuje się też leczeniem narządów ściśle powiązanych z układem moczowym, czyli nerek i nadnerczy. Anatomiczne uwarunkowania decydują również o tym, że o urolog zajmuje się także badaniem męskich narządów płciowych. Co ciekawe, przyjęło się, że urolog to typowo „męski” lekarz, jednak pacjentkami bywają również kobiety. Bierze się to z tego, że  układ moczowy rządzi się podobnymi prawami w przypadku obu płci, więc w razie kłopotów z jego strony kobiety również powinny udać się do gabinetu urologicznego.

Objawy, których nie powinno się bagatelizować

Najczęstsze problemy, z którymi zgłaszają się pacjenci do lekarza specjalizującego się w chorobach układu moczowo-rozrodczego to m.in.:

  • ból lub dyskomfort przy oddawaniu moczu,
  • zmiany w moczu (inny kolor lub woń),
  • zmniejszona lub zwiększona częstotliwość oddawania moczu,
  • uczucie parcia na pęcherz,
  • ból w podbrzuszu,
  • obrzęk jąder,
  • pieczenie lub swędzenie w okolicach intymnych,

Wystąpienie podobnych objawów sygnalizuje, że coś się dzieje w organizmie i konieczne jest badanie, aby dociec ich przyczyny, nim choroba zdąży się rozwinąć. Niestety wciąż wielu mężczyzn zgłasza się do urologa dopiero, gdy ból staje się trudny do zniesienia. Wiąże się to najczęściej z dużym stresem, który towarzyszy odwiedzaniu gabinetu urologa, co jest zrozumiałe, jednak nie warto zwlekać i ryzykować wystąpienia komplikacji lub przejścia ewentualnej choroby w stan niepozwalający na wyleczenie. Panowie po 40. roku życia powinni zgłaszać się do urologa profilaktycznie przynajmniej raz w roku na badania sprawdzające stan zdrowia.

Badanie urologiczne jak się przygotować?

Wizyta u lekarza urologa może powodować u wielu osób psychiczny dyskomfort, jednak nie ma powodów do wstydu! Dbanie o zdrowie układu moczowego jest tak samo ważne, jak każdego innego układu w organizmie. Choroby układu moczowego i rozrodczego potrafią powodować znaczny dyskomfort, co utrudnia normalne funkcjonowanie oraz obniża jakość życia. Aby udać się do urologa trzeba mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ominąć kolejki w NFZ i wybrać się do specjalisty prywatnie. Dużym plusem odwiedzania gabinetów urologicznych na własną rękę jest szeroki zakres usług oferowanych przez lekarzy prowadzących prywatne praktyki. Wojciech Cieślikowski w swoim poznańskim gabinecie oferuje szeroki przekrój badań oraz nowoczesną diagnostykę i terapię dopasowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki temu w ramach jednej wizyty można załatwić więcej, niż kiedy odwiedzamy lekarza w ramach NFZ.

Niezależnie od wyboru gabinetu, warto zaopatrzyć się w niezbędne dodatki, które usprawnią przebieg wizyty u urologa. Dobrze jest mieć ze sobą wyniki badań krwi, moczu oraz zdjęcia USG. Pomoże to w stawaniu diagnozy, a lista przyjmowanych leków oraz ewentualnych chorób już występujących jest niezbędna dla ustalenia przebiegu leczenia.