Wśród specjalizacji medycznych istnieje kilka, które wprawiają pacjentów w zakłopotanie ze względu na trudności z uchwyceniem różnic w zakresie wykonywanych przez danych specjalistów usług. Dobrym tego przykładem jest okulistyka. W Zakopanem jest kilka salonów, w których można uzyskać pomoc zarówno u okulisty, jak i optometrysty, jak np. u Optyka na Wilczniku. Czym różnią się te zawody?

Optyk, okulista a optometrysta?

Mówi się, że mając problemy ze wzrokiem, należy udać się do okulisty. W Zakopanem tradycyjne oraz komputerowe badanie wad wzroku można wykonać m.in. u Optyka na Wilczniku, który tradycje rodzinne w tym obszarze podtrzymuje od 1991 roku, gdzie można umówić się na wizytę zarówno do optyka, okulisty, jak i optometrysty. Zgodnie z uzyskanymi we wspomnianym salonie informacjami nie są to synonimy, a trzy różne specjalizacje medyczne. Okulista to lekarz, który zajmuje się diagnozą, leczeniem chorób i wad narządu wzroku. Posiada uprawnienia zarówno do przeprowadzania leczenia schorzeń oczu (również operacyjnego), jak i doboru korekcji okularowej. Okulista ma możliwość wystawienia recepty na okulary i skierowania na badanie do okulisty. W Zakopanem we wspomnianym salonie usługa taka może odbyć się w jednym budynku, co znacznie ułatwia i przyspiesza otrzymanie pomocy.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy optometrysty?

Z receptą udajemy się po okulary do optyka, czy też celem dokonania wymiany szkieł, naprawę oprawek. Nie zawsze będzie on miał uprawnienia do wykonywania badań oczu — takie umiejętności ma optometrysta. Dodatkowo podobnie jak okulista może on diagnozować i leczyć niektóre choroby oczu, jak np.: krótkowzroczność, astygmatyzm, wstępna diagnoza schorzeń jak np.: jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatia cukrzycowa i zapalenia spojówek. Optyk może stać się optometrystą po otrzymaniu odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Chcąc zatem zbadać kondycję wzroku, wystarczy pomoc optometrysty, gdy jednak odczuwamy ból, doznaliśmy urazu oka, konieczna może być wizyta u okulisty.