Choć gabinet psychologiczny kojarzy nam się najczęściej z terapiami przeznaczonymi dla dorosłych, to jednak sporą część pacjentów stanowią także dzieci. Okazuje się bowiem, że już od najmłodszych lat można borykać się z wieloma problemami, które wymagać mogą pomocy doświadczonego terapeuty. Kiedy zatem jako opiekunowie powinniśmy udać się z pociechą do specjalisty?

Jakie zachowanie dziecka powinno zaniepokoić rodziców?

Już od najmłodszych lat życia pociechy rodzic powinien budować z nią właściwe relacje. Pomagają one przede wszystkim w rozpoznaniu potrzeb i problemów, na jakie wskazywać mogą dzieci poprzez swoje zachowanie. Niekiedy jest ono skrajne i wymaga interwencji psychologa. Sygnałem do podjęcia terapii ze specjalistą jest chociażby występowanie nagłych ataków agresji. Te mogą objawiać się w stosunku do opiekunów czy rówieśników. Często powiązane są także z pojawieniem się gniewu.

Rodziców dziecka powinno zaniepokoić także zachowanie wskazujące na pojawienie się u pociechy poczucia bezsilności lub utraty bezpieczeństwa. W takich sytuacjach najmłodsi reagują nierzadko płaczem. Jeśli pojawia się on zbyt często, jako opiekunowie powinniśmy podjąć decyzję o rozpoczęciu współpracy z doświadczonym psychologiem. Dobrym wyborem będzie Gabinet Psychologiczny Miłosz Marcysiak. Specjalista ten od wielu lat pracuje m.in. z dziećmi, dokładnie analizując ich problemy oraz potrzeby i wskazując jednocześnie rodzicom rozwiązania. Jakie terapie stosuje się w przypadku najmłodszych pacjentów?

Jak przebiega psychoterapia w przypadku dzieci?

Pierwsza wizyta z dzieckiem w gabinecie psychologicznym to konieczność rozpoznania problemu. Poprawną diagnozę uzyskuje się najczęściej w wyniku trzech początkowych spotkań z terapeutą, który podczas ich trwania dokładnie poznaje sytuację pacjenta oraz ustala kwestie, jakie mogą mieć wpływ na pojawienie się niepokojącego zachowania. Następnie dopasowuje on właściwą terapię psychologiczną dla dziecka. Należy przy tym pamiętać, że ogromny wpływ na jej finalny sukces ma zaangażowanie opiekunów.

Rodzice powinni zarówno wspierać swoją pociechę, jak i realizować poszczególne cele terapii wskazane przez psychologa. Dobrym pomysłem jest radzenie sobie z problemami dziecka dzięki wspólnej zabawie. Takie rozwiązanie gwarantuje również odpowiedni rozwój mentalny młodego pacjenta. Metod terapeutycznych jest jednak znacznie więcej, a każda z nich dopasowywana jest do indywidualnego przypadku. Wybór odpowiedniego psychologa i rzetelne wykonywanie zaleconych przez niego ćwiczeń w większości sytuacji stanowi skuteczne rozwiązanie problemów z niepokojącym zachowaniem pociechy.