Statystyki rozwodowe z roku na rok są coraz wyższe, a decyzję o rozstaniu podejmują nie tylko pary z wieloletnim stażem, ale również te niemalże świeżo po ślubie. Przyczyną rozkładu pożycia małżeńskiego jest najczęściej brak zrozumienia oraz brak wspólnym celów. By dobrze komunikować się w związku, warto zatem poradzić się specjalistów. Terapie dla małżeństw są bowiem chętnie wykorzystywane i wbrew mylnym opiniom nie tylko zapisują się na nie małżonkowie, których związek wisi na włosku. Powód wizyt u terapeutów może być inny.

Ratowanie związku

Terapie małżeńskie najczęściej są wykorzystywane przez pary, które nie czują tej samej bliskości co kiedyś i rozważają rozwód lub są w stanie separacji. Psychoterapeuci pomagają rozwiązać zarówno mniejsze konflikty będące przeszkodą do dalszego wspólnego życia, jak i prawdziwe kryzysy np. po zdradzie. Warto przy tym jednak wiedzieć, że terapia dla zagrożonych małżeństw nie jest formą mediacji, ale próbą zrozumienia obu stron i wdrożenia takich zmian, by móc zacząć wszystko od nowa.

W dużej mierze spotkania ze specjalistami dotyczą przyglądania się mocnym i słabym stronom osobowości partnerów, sposobowi ich komunikowania się i wyrażania emocji, a także ich pragnieniom, planom czy lękom. Terapeuci podpowiadają też jak uczyć się wzajemnej akceptacji i współdziałania, czy też jak budować zaufanie w związku. Niebywale ważnym punktem terapii małżeńskiej jest też uświadomienie partnerom ich prawa do bycia indywidualnością, przy jednoczesnym wykształceniu ich zdolności do cieszenia się z bycia z drugą osobą. Wszystko zaś po to, aby dążyć do większej harmonii między sobą i poczucia obustronnego spełnienia potrzeb obojga partnerów.

Budowanie silnej więzi

Spotkania małżeństw z terapeutami nie muszą dotyczyć tylko sytuacji, w której para myśli o rozwodzie lub jest w trakcie separacji. Terapie małżeńskie coraz częściej odbywają się po to, by wzmocnić fundamenty relacji dwojga ludzi i wyznaczyć ich wspólne cele, priorytety, pragnienia oraz wyobrażenia o wspólnym życiu. Tematami, które podejmowane są ze specjalistami to: jak wyrażać miłość, jak mówić o swoich oczekiwaniach w sferze intymnej, jak budować atmosferę współżycia, jak wychodzić z konfliktów, czy jak uporządkować codzienny, rodzinny chaos i znaleźć czas tylko dla siebie.

Psychoterapia Terapia Traumy Monika Dąbrowska to gabinet psychoterapii, oferujący kompleksowe wsparcie dla pacjentów poprzez terapie dla par. Ponadto gabinet oferuje wsparcie indywidualne, rodzin oraz grupowe. Leczenie obejmuje nerwicę, depresję, zaburzenia lękowe, emocjonalne, psychotyczne oraz skutki stresu. W gabinecie stosowane są innowacyjne metody terapii takie jak Somatic Experiencing oraz praca ze świadomością ciała, co pozwala na holistyczne podejście do problemów pacjentów. Monika Dąbrowska, jako certyfikowany terapeuta, pomaga pacjentom w radzeniu sobie z kryzysami życiowymi oraz w leczeniu uzależnień. Gabinet oferuje profesjonalne usługi dla osób potrzebujących wsparcia psychicznego, skutecznie pomagając w powrocie do zdrowia psychicznego i poprawie jakości życia.

Pomoc w trudnych chwilach

Z terapii dla małżeństw korzystać powinny również pary, które razem borykają się z przeciwnościami losu. Terapeuci pomagają przetrwać takie trudne chwile jak śmierć dziecka, problem z zajściem kobiety w ciąże czy choroba partnera. To właśnie w sytuacjach wywołujących smutek czy lęk można bowiem odnaleźć jedność i umiejętność współdziałania. Pod okiem specjalistów pary uczone są tego, by cieszyć się z bycia z drugą osobą niezależnie od sytuacji życiowej, a także to, by wzajemnie podtrzymywać się na duchu. Dlaczego terapia w trudnych chwilach jest tak ważna?

Przede wszystkim wsparcie terapeuty pomaga wzajemnie zrozumieć zachowanie partnera tak, by nie dopuścić do obwiniania czy wykształcania blokad emocjonalnych oraz tych na poziomie fizyczności. Niestety tak ekstremalnie trudne przeżycia, jak np. śmierć dziecka czy trudności w jego wychowaniu często prowadzą do rozwodu, którego można jednak uniknąć. Psychoterapia dla małżeństw wspiera bowiem pary w radzeniu sobie z całym procesem leczenia, a duży nacisk kładziony jest wtedy na polepszaniu komunikacji w związku. Frustracja, żal i złość nie są wtedy przenoszone na partnera, a życiowe tragedie zacieśniają relację, zamiast ją bezpowrotnie burzyć.