Bycie mamą/tatą to duże wyzwanie. Często nasze wyobrażenia na temat rodzicielstwa weryfikuje samo życie. Nagle okazuje się, że wychowywanie dziecka według podręcznika nie jest możliwe, ponieważ każdy maluch jest inny. Kiedy zdarzają się trudności w zrozumieniu jego potrzeb i problemów, wolimy myśleć, że trafiło nam się dziecko mniej grzeczne od rówieśników. Tymczasem złość, agresja lub wycofanie nie muszą być oznaką złego zachowania. Wiele dzieci w ten sposób manifestuje swoje problemy. Psycholog dziecięcy taki jak z Akademi Zdrowia, Pasji I Nauki Justyny Jurgiewicz może pomóc w ich rozwiązaniu.

Skąd się bierze niechęć rodziców do współpracy z psychologiem?

Wielu rodziców unika pomocy psychologicznej z powodu wstydu. W naszym kraju korzystanie z tego typu usług wciąż uznawane jest za tabu. Osoby z problemami natury psychicznej są stygmatyzowane i właśnie przed tym rodzice chcą chronić swoje dzieci. Poczucie wstydu może dotyczyć też tego, że rodzic zwyczajnie nie radzi sobie z wychowywaniem dziecka.  

Nie potrafi reagować na zachowania, które powszechnie oceniane są jako negatywne i szkodliwe. Przyznanie się do błędu nigdy nie jest łatwe, ale musimy mieć na uwadze dobro dziecka. Zaniedbanie jego problemów będzie skutkowało stopniowym pogarszaniem się sytuacji. W efekcie dziecko wejdzie w dorosłość w obciążającym je bagażem doświadczeń i przytłaczających emocji, które utrudnią mu normalne życie.

Jakie zachowania dziecka powinny skłonić nas do skorzystania z pomocy specjalisty?

Do psychologa warto udać się zawsze wtedy, kiedy dziecko zachowuje się w niepokojący sposób. Chodzi oczywiście o powtarzające się wzorce zachowań, a nie pojedyncze przypadki. Do najczęstszych objawów świadczących o tym, że z malcem dzieje się coś niedobrego, możemy zaliczyć:

  • moczenie się w nocy,

  • napady agresji,

  • napady lękowe,

  • patologiczną nieśmiałość,

  • wycofanie,

  • niechęć do chodzenia do żłobka/przedszkola/szkoły,

  • nadruchliwość,

  • trudności w relacjach z rodzicami, wychowawcami, rówieśnikami,

  • wahania nastroju,

  • kłopoty w nauce, z koncentracją.

Żadnych z powyższych symptomów nie powinno się ignorować lub bagatelizować. Nie można też wysnuwać wniosków, że dziecko zachowuje się tak, a nie inaczej, ponieważ jest niegrzeczne lub źle wychowane.

Na czym polega terapia dziecka u psychologa?

W czasie spotkań psycholog rozmawia zarówno z rodzicami, jak i z dzieckiem. Na tej podstawie ustala wstępną diagnozę i opracowuje indywidualny plan terapeutyczny. Podczas kolejnych wizyt specjalista bawi się z dzieckiem, obserwuje je i próbuje uzyskać odpowiedzi na nurtujące go pytania. Stara się stworzyć taką atmosferę, by dziecko otwarcie i szczerze powiedziało o swoich problemach. W wyniku zastosowanej terapii prowadzonej przez Akademię Zdrowia, Pasji i Nauki niepokojące objawy słabną lub zanikają. Czasami wystarczy kilka spotkań z psychologiem, by dziecko zaczęło zachowywać i czuć się lepiej, a czasami psychoterapia może trwać przed długie miesiące lub lata. Wszystko zależy od problemów, z jakimi zmaga się dziecko oraz jego gotowości do współpracy.

Oferta Akademia Zdrowia, Pasji i Nauki

Poradnia psychologii dziecięcej zlokalizowana w Gorzowie Wielkopolskim, jest prowadzona przez Justynę Jurgiewicz. Jej podstawowym celem jest udzielanie pomocy psychologicznej dzieciom, rodzicom oraz opiekunom w zakresie radzenia sobie z problemami w komunikacji interpersonalnej, depresją dziecięcą oraz innymi problemami psychologicznymi okresu dorastania. W ramach oferty poradni znajdują się konsultacje psychologiczne oraz diagnozy, które stanowią podstawę do prowadzenia indywidualnej psychoterapii, dostosowanej do konkretnych potrzeb pacjenta.