Kiedy złapie nas grypa, szukamy pomocy u lekarza rodzinnego. Kiedy zauważymy dziurę w zębie, od razu biegniemy do stomatologa. Ale kiedy w życiu codziennym zaczynają towarzyszyć nam trudne emocje, negatywne myśli i apatia, udajemy, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Dbałość o zdrowie psychiczne powinna być wpisana w naszą kulturę. Niestety nie jest. Korzystanie z usług psychologa to powód do dumy, nie wstydu. Kiedy warto zastanowić się nad pójściem na terapię i jak może nam pomóc Psycholog Psychoterapeuta Katarzyna Bednarska - Kowalowska?

Psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra – do kogo zwrócić się o pomoc?

Wszyscy trzej wymienieni specjaliści pomagają pacjentom zadbać o swoje zdrowie psychiczne, ale na różne sposoby. Psychiatra to lekarz medycyny, który przy pomocy, między innymi, środków farmaceutycznych, leczy choroby psychiczne, z którymi zmaga się pacjent. Psycholog to osoba, która ukończyła studia wyższe na wydziale psychologicznym. A psychoterapeuta to psycholog, który oprócz studiów, ukończył też dodatkową szkołę psychoterapii. Zarówno psychologowie, jak i psychoterapeuci wspierają pacjentów w zmaganiach z codziennością, pomagają im lepiej zrozumieć siebie i znaleźć przyczyny życiowych niepowodzeń i problemów. To właśnie do nich warto skierować pierwsze kroki, chcąc zadbać o swoje zdrowie psychiczne.

Co powinno skłonić nas do podjęcia terapii?

Problemów, z którymi ludzie przychodzą do specjalistów, jest całe mnóstwo. Mowa tu o problemach uznawanych powszechnie za poważne (depresja, zaburzenia odżywiania, uzależnienia), jak i tych z pozoru błahych (wrodzona nieśmiałość, kłopoty w nawiązywaniu relacji, lęk przed pająkami). Jak informuje psycholog Katarzyna Bednarska - Kowalowska – każda osoba, która czuje, że traci kontrolę nad własnym życiem, która żyje w ciągłym napięciu i która „dusi się” pod naporem wewnętrznych przemyśleń i rozterek, powinna spróbować terapii w gabinecie psychologicznym. Dotyczy to zarówno dzieci, dorosłych, jak i par. Czasami nie warto szukać wsparcia u przyjaciół lub rodziny, gdyż osobie bez wykształcenia psychologicznego łatwiej jest zbagatelizować problem, niż pomóc w jego rozwiązaniu.

Jak wygląda psychoterapia?

Istnieje wiele technik psychoterapii, które dobiera się w zależności od problemu, z którym zgłosi się pacjent. Najogólniej rzecz ujmując, można stwierdzić, że psychoterapia polega na rozmowie, indywidualnej pracy nad sobą, wykonywaniu różnorodnych ćwiczeń zleconych przez specjalistę. Warto w tym miejscu podkreślić, że zadaniem psychologa nie jest rozwiązywanie naszych problemów i podanie nam recepty na szczęśliwe życie. Specjalista ma nam jedynie pomóc dostrzec błędy i schematy w naszym zachowaniu, znaleźć ich źródło i ukoić duszę.

Jak wybrać gabinet psychoterapeutyczny?

Katarzyna Bednarska-Kowalowska to doświadczony psycholog i psychoterapeuta, którego specjalizacją są terapie indywidualne, rodzinne i par. W swojej pracy wykorzystuje różne podejścia terapeutyczne, między innymi podejście poznawczo-behawioralne oraz terapię poznawczo-emocjonalną. Psycholog Psychoterapeuta Katarzyna Bednarska-Kowalowska pracuje z klientami, którzy borykają się z różnymi problemami emocjonalnymi i relacyjnymi, takimi jak depresja, lęki, zaburzenia odżywiania, problemy związane z uzależnieniami czy kryzysy małżeńskie. Specjalistka pomaga swoim klientom w pracy nad zmianą sposobu myślenia, radzeniem sobie z emocjami oraz w budowaniu zdrowych relacji z innymi ludźmi.