Badanie dna oka jest bezbolesne i wykonuje je specjalista z dziedziny okulistyki — także na zlecenie kardiologa, diabetologa lub internisty w celu sprawdzenia stanu zdrowia narządu wzroku lub wykrycia chorób takich jak miażdżyca, cukrzyca czy nadciśnienie. Kiedy dokładnie należy udać się do okulisty w celu zbadania dna oka? Jak wygląda to badanie w praktyce? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Wskazania do badania dna oka

Jeśli chodzi o wskazania do badania dna oka w kontekście chorób ogólnoustrojowych, to jego wykonanie zaleca się w przypadku wystąpienia takich dolegliwości (lub też podejrzenia ich wystąpienia) jak choroby naczyniowe (np. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy cukrzyca), jak również dolegliwości natury neurologicznej (np. guz wewnątrzgałkowy czy udar mózgu). Na badania dna oka należy też wybrać się w sytuacji wystąpienia problemów związanych z narządem wzroku takich jak nagłe, nieostre widzenie, zaburzone postrzeganie barw oraz ubytki w centralnym lub obwodowym polu widzenia.

W poczet wskazań do wykonania tego typu badania okulistycznego przez doświadczonych specjalistów takich, jak pracownicy Specjalistycznego Gabinetu Okulistycznego lek. med. Eweliny Jamroż z Krakowa, zaliczamy również jednorazowe lub przewlekłe widzenie anomalii optycznych, do których zaliczamy m.in. widzenie różnej wielkości obrazów w jednym i drugim oku, widzenie nienaturalnie krzywych linii, rejestrowanie nasilonych błysków świetlnych lub ciemnych punktów bądź też wrażenie braku widzenia z jednej strony.

Regularne badanie dna oka (co trzy lata) jest także zalecane wszystkim osobom będącym przed 40. rokiem życia, a w przypadku pacjentów w grupie wiekowej pomiędzy 40. a 50. rokiem życia – co dwa lata. Natomiast osoby, które ukończyły już 50. rok życia powinny zgłaszać się na te badania co roku. Występowanie w rodzinie przypadków zachorowań na jaskrę także powinno nas skłonić do wykonania badania dna oka po 35. roku życia. To badanie jest też koniecznością w przypadku borykania się z wadą wzroku wynoszącą minimum -3,5 dioptrii, ponieważ przy tego typu wadzie istnieje ryzyko m.in. odwarstwienie się siatkówki.

Jak wygląda badanie dna oka?

Do badania dna oka nie trzeba się specjalnie przygotowywać, jednak przed jego wykonaniem okulista ma za zadanie zebrać szereg kluczowych informacji dotyczących m.in. wykonywanego zawodu, wieku, odżywiania, przebytych i aktualnych chorób czy przyjmowanych medykamentów. Jeśli chorujemy na jaskrę, to musimy tutaj też przynieść książeczkę jaskrową bądź zestaw dokumentacji związanej z wszystkimi poprzednimi badaniami okulistycznymi. Jeśli natomiast ktoś z naszej bliskiej rodziny zmaga się z tą chorobą, to również trzeba o tym fakcie koniecznie powiadomić lekarza okulistę.

Jeśli mowa o samym przebiegu badania dna oka, to wykonuje się je za pomocą kropli zawierających atropinę o właściwościach rozszerzających źrenicę (preparatu tego nie stosuje się jednak w przypadku pacjentów z jaskrą). Ze względu na czasowe pogorszenie widzenia, przez kilka godzin po wykonaniu badania dna oka nie wolno prowadzić auta. W tym czasie może też wystąpić nadwrażliwość oczu na światło.