Dużo mówi się o profilaktyce w takich dziedzinach jak stomatologia, czy okulistyka, jednak warto pamiętać, że zdrowie to złożona kwestia, o którą należy dbać na wielu poziomach. Jednym z lekarzy, których warto odwiedzić, gdy czujemy niepokojące objawy, jest neurolog. Specjalistka Katarzyna Gorzka-Urbańska przyjmuje w Gabinecie neurologicznym w Mławie.

Jakie objawy powinny skłaniać do wizyty u neurologa?

Nawet wśród pozornie zdrowych osób dobrą praktyką jest wybranie się na kontrolę co jakiś czas do lekarza, który upewni się, że nie występują żadne niepokojące objawy w organizmie, na które w życiu codziennym można nie zwrócić uwagi. Wiele osób ma tendencje do ignorowania mniej lub bardziej uciążliwych dolegliwości, czy to ze względu na brak czasu, czy ogólną niechęć do odwiedzania lekarzy.

Układ nerwowy jest na tyle ważnym elementem całego organizmu, że nawet małe zaburzenia jego funkcjonowania mogą znacznie obniżać samopoczucie i komfort funkcjonowania. Prawidłowe działanie tego układu odpowiada za odbiór bodźców, a także za różne reakcje organizmu, co oznacza, że kieruje on między innymi prawidłowym ruchem kończyn, czy mięśni.

Niepokojącymi objawami, które powinny skłaniać do konsultacji neurologicznej, mogą być:

  • uporczywe i nawracające bóle głowy, często przeradzające się w migreny,
  • mrowienia kończyn,
  • pojawiający się niedowład w różnych kończynach,
  • osłabienie normalnej siły mięśni,
  • wystąpienie zaburzeń w mowie, widzeniu lub czuciu,
  • zawroty głowy,
  • kłopoty z koncentracją,
  • zaburzona koordynacja ruchowa i równowaga,
  • nagłe omdlenia,
  • pogorszenie pamięci,
  • częste bóle kręgosłupa.

Nie sposób wymienić wszystkich objawów, które mogą być powiązane z problemami o podłożu neurologicznym, jednak jeśli obserwuje się u siebie, któreś z powyższych lub powiązane z nimi, najlepiej wybrać się do lekarza, by upewnić się, czy nie ma potrzeby włączenia leczenia.

Przygotowanie do wizyty u neurologa

Bardzo ważną częścią wizyty i całego procesu terapii jest początkowa diagnoza, którą prawidłowo można postawić jedynie, dzięki odpowiednio przeprowadzonemu wywiadowi i badaniom.

Dlatego przed wizytą u lekarza specjalisty, jakim jest Katarzyna Gorzka-Urbańska Gabinet neurologiczny, najlepiej jest dobrze się przygotować. Można to zrobić w prosty sposób, zaczynając zapisywać ważne informacje jeszcze przed terminem konsultacji. Wśród nich warto zawrzeć występujące dolegliwości, ich natężenie, czy też częstotliwość. Przydadzą się także informacje o diecie, jakości i długości snu, podejmowanym wysiłku fizycznym, normalnym ciśnieniu, wrażliwości organizmu na bodźce, lekach, które się przyjmuje, a także przebytych chorobach.

Im więcej szczegółowych informacji na temat swojego funkcjonowania przekaże się lekarzowi, tym większa szansa na postawienie dobrej diagnozy i dopasowanie najlepszej terapii.