Niektóre części naszego organizmu wraz z rozwojem tracą swoje pierwotne funkcje. Tak też jest z migdałkami – podniebnymi oraz gardłowym. W związku z tym z biegiem czasu powinny one zanikać. Niemniej jednak nie zawsze tak się dzieje, co rodzi konieczność udania się do specjalisty – laryngologa. To właśnie on po przeprowadzeniu wywiadu i szczegółowej diagnostyki podejmie decyzję o ich ewentualnej resekcji bądź przycięciu.

Funkcje migdałków w organizmie

Migdałki to tkanka chłonna będąca istotnym elementem układu immunologicznego. Można wyróżnić migdałki podniebne – dwa zlokalizowane po obydwu stronach gardła – oraz gardłowy (potocznie nazywany trzecim), który znajduje się za tylną częścią nosa, dlatego nie da się go zobaczyć gołym okiem w jak pierwszych wymienionych. Wszystkie z nich pełnią przede wszystkim funkcję obronną organizmu i są odpowiedzialne za produkcję przeciwciał w razie wystąpienia infekcji czy też kontaktu z alergenami. Ich rola jest najważniejsza w okresie dzieciństwa, kiedy odporność nie jest jeszcze dobrze wykształcona. Następnie tracą swoje znaczenie i samoistnie zanikają – podniebne w wieku nastoletnim, a gardłowy około 5 roku życia.

Wskazania do wycięcia migdałków

Jako pierwsza linia obrony w organizmie, migdałki w przypadku wykrycia ustrojów chorobotwórczych powiększają się, aby po wyzdrowieniu wrócić do swoich normalnych rozmiarów. Niestety, nie zawsze wspomniany proces „dezaktywacji” przebiega poprawnie, co objawia się ich trwałym przerośnięciem i tym samym upośledzeniem funkcji ochronnej. Najczęściej wpływ na to mają:

  • częste infekcje górnych dróg oddechowych,

  • powtarzająca się angina,

  • alergiczny nieżyt nosa,

  • próchnica uzębienia,

  • zaburzenia hormonalne.

Taki problem wymaga konsultacji laryngologicznej na przykład w NZOZ Lar-Med w Żywcu. Wskazaniem do takiej wizyty są nie tylko nawracające infekcje, ale także trudności z oddychaniem, a w tym bezdech senny, stany zapalne zatok, problemy ze swobodnym przełykaniem, przewlekły ból gardła. Ponadto również przerośnięcie migdałków powoduje nierzadko pogorszenie słuchu, niepoprawną wymowę, oddychanie przez usta i nieświeży zapach z jamy ustnej. Jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów, to laryngolog może podjąć decyzję o przeprowadzeniu zabiegu ich wycięcia.

Metody usuwania migdałków

Należy zaznaczyć, że zabieg ten nie może zostać wykonany u wszystkich pacjentów zmagających się z trwałym przerostem. Nie przeprowadza się go u osób z niską krzepliwością krwi, zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi, krótkim podniebieniem. Unika się także usuwania migdałków u dzieci do 2-3 roku życia. Przygotowaniem pacjentów do zabiegu zajmuje się zarówno laryngolog, jak i anestezjolog. Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, a trwa mniej niż godzinę. Po obserwacji osoba może zostać wypisana do domu.

Co ważne istnieje kilka metod zabiegowego leczenia przerostu tych tkanek chłonnych. Adenotomia oraz tonsillotomia polegają jedynie na przycięciu kolejno migdałka gardłowego lub podniebnych. Tonsillektomia natomiast polega na całkowitym ich wycięciu, co może odbywać się jednym z trzech sposobów. Wybór konkretnego zależy od stanu pacjenta. I tak też usunięcie przeprowadza się z wykorzystaniem zimnych narzędzi, noża plazmowego lub koblacji. Ostatnia z wymienionych polega na zastosowaniu „zimnego lasera”, który ma znacznie niższą temperaturę niż tradycyjny. Pozwala to zmniejszyć krwawienie, a także ryzyko uszkodzenia tkanek znajdujących wokół migdałków.

Zalecenia po zabiegu wycięcia migdałków

Choć procedura usunięcia migdałków nie jest skomplikowana i nie wymaga długiego pobytu w szpitalu, to jednak rekonwalescencja zajmuje więcej czasu. Przede wszystkim należy unikać wysiłku fizycznego oraz przebywać w domu, aby nie doprowadzić do infekcji organizmu. Bezpośrednio po zabiegu może doskwierać przede wszystkim ból i obrzęk gardła, co utrudnia spożywanie posiłków. Należy unikać gorących, pikantnych, smażonych, tłustych potraw, a zastąpić je dietą lekkostrawną, bogatą w płyny. W ten sposób miejsce wycięcia nie będzie dodatkowo podrażniane, a to przełoży się na szybsze gojenie ran.

Poza wspomnianym dyskomfortem spowodowanym bólem gardła inne powikłania, które mijają to między innymi krwawienie z nosa lub jamy ustnej, zapalenie ucha środkowego, niedrożność nosa i utrudnione oddychanie. Bardzo rzadko dochodzi też do zmiany barwy głosu. Stosowanie się do wszelkich zaleceń laryngologicznych po zabiegu pozwala szybko wrócić do pełni sił i znacznie minimalizuje wystąpienie poważnych komplikacji.