Na wizytę do logopedy można zabierać dzieci już od etapu niemowlęcego, gdy tylko zauważy się niepokojące objawy. Konsultacja ze specjalistą nie musi wiązać się od razu z koniecznością długiego leczenia, a może być jedynie w celu upewnienia się, czy maluch rozwija się prawidłowo. Centrum Terapii Mały Rycerz w Warszawie to miejsce, gdzie rodzice mogą uzyskać profesjonalną pomoc i wsparcie.

Rozwój mowy i możliwe przyczyny wystąpienia nieprawidłowości

Na początek warto pamiętać, że każde dziecko może rozwijać się własnym tempem. Dlatego nie każde odstępstwo od normy musi oznaczać, że mamy do czynienia z poważnym problemem. Niemniej jednak na wizytę do logopedy w Centrum Terapii Mały Rycerz można wybrać się nawet wtedy, gdy nie widzimy dużych problemów. Warto sprawdzić, czy wszystko rozwija się prawidłowo, jak powinno, czy może warto wprowadzić ćwiczenia lub wsparcie w rozwoju malucha.

Naturalnie uznaje się, że dziecko, które ma pół roku, powinno gaworzyć, roczne znać kilka słów i potrafić je wymawiać, dwulatek zwykle umie tworzyć proste zdania, trzylatek z kolei powinien potrafić budować już bardziej złożone wypowiedzi i wymawiać samogłoski ustne. Większe dzieci w wieku około czterech lat rozwijają zdobyte wcześniej umiejętności mowy, jednak nadal mogą nie wymawiać płynnie głosek, takich jak "sz", czy też "dż", upraszczając je do "s" lub "dz". Pięciolatki zwykle potrafią już wymawiać głoski przedniojęzykowo-dziąsłowe.

Specjalista z Centrum Terapii Mały Rycerz w Warszawie dodaje:

Przyczyn występowania nieprawidłowości w rozwoju mowy jest wiele. Mogą to być wady zgryzu, słaby słuch, nieprawidłowości w oddychaniu, a nawet przełykaniu, które wpływają na sposób wypowiadania się i utrwalania nieprawidłowych przyzwyczajeń. Zdarza się także, że może to skutek predyspozycji genetycznych, a także dziecko może naśladować osoby z otoczenia, które mają wady wymowy.

Jak wygląda wizyta u logopedy?

Konsultacja logopedyczna standardowo zaczyna się od wywiadu z rodzicami i oceny budowy aparatu mowy dziecka, a także jego umiejętności. Dzięki temu możliwe jest postawienie trafnej diagnozy, która jest pierwszym krokiem do tego, by móc stworzyć dobry plan terapii.

Po wstępnej ocenie, diagnozie i ustaleniu metod, specjalista wyjaśnia rodzicom powstały problem i jakie działania są niezbędne do jego rozwiązania. Zwykle w cyklu cotygodniowych spotkań logopeda pracuje z dzieckiem przy pomocy różnych ćwiczeń, zabaw i gier. Mają one kształtować prawidłowe nawyki w mowie, uczyć nowych słów i ich wymowy, poprawiać motorykę i umiejętności logiczne małego pacjenta.

Warto pamiętać, że terapia wad wymowy nie polega jedynie na pracy ze specjalistą, ale także systematycznym i cierpliwym ćwiczeniu z dzieckiem poza gabinetem logopedy. Fachowcy z Centrum Terapii Mały Rycerz zawsze starają się wyjaśniać rodzicom i pokazywać, jakie działania podejmować samodzielnie w domu, by utrwalać cały proces i wzmacniać efekty.