W procesie leczenia zębów często można spotkać się z różnego rodzaju badaniami. Są to między innymi zdjęcie punktowe zęba - najbardziej podstawowe, ze wszystkich badań radiologicznych jamy ustnej, tomografia CBCT oraz zdjęcie pantomograficzne, które jest często polecane przez stomatologów przed różnymi zabiegami. Warto przyjrzeć się temu badaniu bliżej i dowiedzieć się, w jakich sytuacjach dobrze jest wykonać pantomogram.

Czym jest zdjęcie pantomograficzne?

Jest to tak zwane zdjęcie RTG panoramiczne zębów. Stosuje się w je w stomatologii i chirurgii szczękowo-twarzowej. Urządzenie, które jest wykorzystywane do tego badania do pantomograf. Jego działanie polega na jednoczesnym ruchu rejestratora  i głowicy, która jest źródłem promieniowania RTG. Dzięki temu można uzyskać dokładne zdjęcia twarzoczaszki - zębów oraz otaczających tkanek i kości.

Do zdjęcia pantomograficznego nie trzeba się specjalnie przygotowywać - można je robić niezależnie od pory dnia, czasu od spożycia posiłku lub stanu organizmu. Nie są także wymagane dodatkowe badania przed. Badanie to trwa kilkanaście sekund i jedyne, co trzeba zrobić, to wytrzymać bez ruchu przez krótki czas.

Przed badaniem konieczne jest zdjęcie wszystkich akcesoriów z okolic twarzy, takich jak okulary, metalowe spinki, biżuteria. Badany otrzymuje ołowiany fartuch, który chroni resztę ciała przed wpływem badania rentgenowskiego. Badanie jest całkowicie bezbolesne.

Wskazania do wykonania zdjęcia pantomograficznego

Istnieje kilka przesłanek, w wyniku których stomatolog może wysłać pacjenta na badanie pantomograficzne. Głównym powodem są często choroby przyzębia i zębów. Często nie widać dokładnie próchnicy między dwoma zębami lub pod wypełnieniem - jedynie zdjęcie pantomograficzne pozwala ocenić ubytki niewidoczne podczas zwykłego badania stomatologicznego. Wiele chorób ponadto dotyczy zmian w obrębie korzeni, które również będzie widać jedynie na pantomogramie. Istnieje także możliwość zobaczenia zaników kości, torbieli i niewypełnionych kanałów.

Pantomogram także zleca się w przypadku zabiegu ekstrakcji, czyli usunięcia zęba. Pokazuje wówczas dokładny jego kształt, stosunek do struktur oraz zębów, które z nim sąsiadują. Tak samo dzieje się w przypadku planowanych zabiegów implantacyjnych. Można wówczas dobrze ocenić warunki anatomiczne i dokładnie zaplanować zabieg.

Dzięki zastosowaniu zdjęcia pantomograficznego można także dokładnie ocenić wady zgryzu i zaplanować leczenie. Wiele gabinetów posiada swój własny sprzęt do robienia różnego rodzaju zdjęć, jednakże warto przed leczeniem wybrać się do gabinetu, który specjalizuje się w zdjęciach RTG. Warto wiedzieć, że do wykonania zdjęcia pantomograficznego potrzebne jest odpowiednie skierowanie. W Szczecinie dobrze jest wybrać się do Pracowni Rentgenowskiej Piotr Stodolny. Od ponad 20 lat zapewniają najwyższej jakości badania diagnostyczne.

Warto wiedzieć, że podczas RTG wykorzystuje się bezpieczne dawki promieniowania, jednakże istnieją sytuacje, gdy nie należy go wykonywać. Jest to na przykład ciąża - wykonanie wówczas badania RTG może być szkodliwe dla płodu, a nawet doprowadzić do uszkodzeń. Jednakże w przypadku, gdy wykonanie badania przyniesie większe korzyści niż wynosi potencjalne ryzyko uszkodzenia płodu, to należy wykonać wówczas diagnostykę. Wskazaniem ku temu może być poważny uraz.