Podologia wchodzi w zakres kosmetologii leczniczej i zajmuje się pielęgnacją oraz zwalczaniem dolegliwości stóp. Nie są to zabiegi typowo kosmetyczne, lecz mają za zadanie niwelować niektóre problemy, jak wrastające paznokcie czy odciski. Klinika Zdrowych Dłoni Stóp i Ciała Podoestetic Anety Kowalik – Różyńskiej specjalizuje się w zabiegach podologicznych. Co wchodzi w zakres obowiązków podologa?

Szorstka i popękana skóra pięt

Skóra pięt jest szczególnie narażona na nadmierne przesuszenie. Kiedy taki stan utrzymuje się długo, skóra pozbawiona odpowiedniego nawilżenia zaczyna pękać. Wtedy poza nieestetycznym wyglądem, może sprawiać dodatkowo ból i pieczenie w okolicach podeszwy stóp. Skąd może wynikać dyskomfort? Skóra nadmiernie rogowacieje, czyli w jednym miejscu gromadzi się za dużo komórek rogowych, które budują wierzchnią warstwę naskórka. Są to martwe komórki, które powinno się ścierać za pomocą peelingu lub delikatnej tarki do stóp. Wtedy klasyczny pedicure można zastąpić leczniczym w Podoestetic Klinice Zdrowych Dłoni Stóp i Ciała. Jedna ze specjalistek z Podoestetic podkreśla, że:

Czasami, pomimo starannej pielęgnacji i nawilżania skóra stóp może nadmiernie się wysuszać latem, kiedy stopy są odsłonięte i mają dodatkowo kontakt z piaskiem czy chlorowaną wodą. Wtedy trzeba dodatkowo zastosować preparaty regeneracyjne.

Bolące odciski i modzele

Przesuszonym i popękanym piętom mogą towarzyszyć modzele i odciski, a to kwalifikuje stopy do bardziej zaawansowanego zabiegu pedicure. Podolog usuwa zmiany przy użyciu dłutka i wygładza podeszwy stóp frezarką. Samodzielna próba ich usuwania może prowadzić do mocnego podrażnienia skóry, spowodowanego nieumiejętnym, zbyt intensywnym ścieraniem naskórka. Pedicure leczniczy to nie tylko pielęgnacja, polegająca na zmiękczeniu skóry, ale jest to zabieg, który pozwoli uporać się z dyskomfortem i bólem podczas chodzenia. Poza tym problem sam nie zniknie, tylko z czasem będzie się pogłębiał.

Wrastające paznokcie

Kolejnym zagadnieniem są paznokcie, które wrastają w wały okołopaznokciowe. Najczęściej jest to wynik ich nieprawidłowej pielęgnacji, kiedy paznokci nie obcina się na prosto. Powodem może być też uraz lub ucisk, który zaburza ich prawidłowy wzrost oraz choroba paznokci np. grzybica.