Lekarz internista to lekarz medycyny specjalizujący się w leczeniu chorób wewnętrznych. Jest to jeden z najbardziej poszukiwanych specjalistów w dziedzinie medycyny. Lekarz internista może być w stanie pomóc w leczeniu wielu różnych dolegliwości. W jakich sytuacjach może pomóc nam internista i kiedy warto się do niego zgłosić? Na te pytania i nie tylko, odpowiedzi znajdziemy w poniższym artykule. Udanej lektury!

Co warto wiedzieć o internistach?

Lekarz internista jest ważnym elementem opieki zdrowotnej. Internista jest specjalistą medycznym, który zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i zarządzaniem chorobami wewnętrznymi.

Usługi oferowane przez gabinety internistyczne, takie jak gabinet Praktyka Lekarska lek. med. Pękala Sławomir obejmują między innymi ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta i badanie przesiewowe. Lekarz może również zlecić szereg testów diagnostycznych, takich jak badanie krwi, morfologia krwi i radiografia, aby ustalić przyczynę choroby. Gdy diagnoza zostanie postawiona, lekarz może zaproponować odpowiednie leczenie lub przepisać leki.

 Lekarz internista może również zalecić zmiany stylu życia, takie jak zmiana diety, wzmocnienie ćwiczeń lub zmiana trybu życia, aby poprawić ogólny stan zdrowia pacjenta. Ponadto internista może prowadzić długoterminowe badania i monitorować postęp leczenia. Wśród zadań lekarza tej specjalizacji należy także przeprowadzanie badań okresowych, w tym badania kontrolne, aby upewnić się, że pacjent jest w dobrej kondycji zdrowotnej. Internista może również skierować pacjenta na konsultacje z innymi specjalistami, aby uzyskać dodatkową pomoc medyczną.

Kiedy zwrócić się do lekarza internisty?

Jak już wspomnieliśmy, internista może pomóc nam w rozwiązaniu wielu problemów związanych ze zdrowiem. Kiedy więc powinniśmy go odwiedzić? Oto kilka objawów, które powinny nakłonić nas do odwiedzenia gabinetu internistycznego:

  • Bóle głowy – jeśli są częste lub powracające, to koniecznie powinniśmy udać się na badania, aby zdiagnozować podłoże bólu.

  • Problemy z układem pokarmowym – jeśli mamy problemy z układem pokarmowym, takie jak częste biegunki lub wymioty, to powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

  • Zaburzenia snu – problemy ze snem, takie jak bezsenność lub nadmierne senność, mogą oznaczać poważne problemy zdrowotne, dlatego warto je skonsultować.

  • Problemy z  układem oddechowym – nawracające infekcje układu oddechowego, takie jak kaszel lub duszność, także wymagają konsultacji z lekarzem internistą.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy powinniśmy skontaktować się z lekarzem, zawsze możemy zadzwonić i porozmawiać z lekarzem. Wiele gabinetów oferuje swoim pacjentom oprócz teleporad, także wizyty domowe.