Kiedy przeprowadzić badanie eeg?

Materiał partnera
2019-05-22

Badanie eeg, zwane inaczej elektroencefalografią jest to badanie, które ma na celu rejestrowanie czynności bioelektryczne, zachodzące w mózgu. Czynności te są rejestrowane za pomocą specjalnego czepka, z elektrodami, który zakładany jest na głowę osoby badanej. Rejestrowany sygnał jest generowany poprzez impulsy, które przechodzą między neuronami.  

Kiedy powinno się odbyć takie badanie?

Badania tego typu powinny być przeprowadzane u konkretnej grupy osób, cierpiących na konkretne choroby. Czepek tego typu często jest używany podczas zabiegów chirurgicznych i operacji na tętnicy szyjnej, lub na sercu. Częstym wykorzystaniem tego urządzenia , jest mierzenie wszelkiego rodzaju informacji, zachodzących w mózgu, podczas snu. Jest to typowe badanie, które jest przeprowadzane w przypadku wszelkiego rodzaju zaburzeń snu. Poza tym badania są przeprowadzane w wypadku podejrzeń nieprawidłowych czynności mózgu (takich jak napady padaczkowe). Udać się na takie badania powinniśmy w momencie zaobserwowania takich objawów, jak drgawki, utraty przytomności, mocne bóle głowy, migreny, czy zawroty głowy. Często wykorzystuje się te badanie do oceny stanu zdrowia pacjenta, po różnego rodzaju urazach głowy, spowodowanych uderzeniem, udarem itp. Elektroencefalografia przeprowadzana jest także w wypadku zaburzeń rozwoju psychoruchowego (mogą to być np. tiki nerwowe), a także zaburzenia koncentracji. Powodem mogą być nawet różnego rodzaju stany lękowe, a także zaburzenia funkcji poznawczych i procesów uczenia się. Badanie to przeprowadzane jest przez lekarza neurologa. Można prywatnie skorzystać z tego typu badań, np. w centrum Medycznym im. Jana Kazimierza Nowaka S.C.. Jest to profesjonalna przychodnia medyczna, specjalizująca się w neurologii. Prócz przeprowadzanych, wyżej wymienionych badań, można tam skorzystać z usług lekarskich z zakresu neurologii. Diagnozują i leczą oni takie choroby jak padaczka, czy choroby Parkinsona.

Jak przygotować się do badania eeg?

Przed przystąpieniem do badania, należy zapamiętać kilka prostych zasad. Przede wszystkim, jako iż czepek potrzebny do badania zakłada się na głowę, należy ją dokładnie umyć. Oczywiście po jej umyciu (i wytarciu, bo nie można mieć mokrych włosów podczas badania), trzeba bezwzględnie pamiętać, aby nie nakładać na włosy żadnych żeli, gum, ani innych środków stylizujących. Środki tego typu mogą zakłócić działanie urządzenia. Trzeba poza tym mieć dwa dni przerwy, od spożywania substancji, które znacząco wpływają na prace mózgu (tj. alkohol, czy kawa). W dniu badania można zjeść lekkie śniadanie.

Opracowanie artykułu:

CENTRUM MEDYCZNE IM. JANA KAZIMIERZA NOWAKA S.C.

Piasta 30, 05-822 Milanówek mazowieckie