Kolorowe plastry lub taśmy naklejone na ciało sportowca to widok, który w ekranach naszych telewizorów pojawia się coraz częściej. Warto jednak pamiętać, że kinesiotaping (technika przyklejania na ciało specjalnych elastycznych plastrów), choć stworzony z myślą o sportowcach, stanowi coraz chętniej stosowaną metodę o charakterze fizjoterapeutycznym, która, oprócz medycyny i sportu, ma również swój udział w kosmetologii i medycynie estetycznej.

Czym właściwie jest kinesiotaping

Kinezjotaping to metoda terapeutyczna, opracowana na początku lat 70 – tych ubiegłego wieku, przez japońskiego doktora Kenzo Kase, która polega na oklejaniu wybranych części ciała specjalnymi elastycznymi plastrami lub taśmami. Metoda ta określana jest również mianem plastrowania dynamicznego, gdzie taśmy używane do kinesiotapingu strukturą i grubością przypominają ludzką skórę i są stworzone z bawełny oraz kleju akrylowego. Są one jednocześnie wodoodporne, a falowe tkanie ich powierzchni sprawia, że przepuszczają powietrze. Należy przy tym też pamiętać, że plastry tego typu bazują na mechanizmie działania łańcuchów mięśniowo-powięziowych, zaś naklejone w odpowiedni sposób, przez doświadczonego fizjoterapeutę, takiego jak specjaliści z gabinetu Manufaktura Zdrowia Katarzyna Kościelniak-Herczakowska, aktywują przepływ limfy, wspierają wchłanianie krwiaków i obrzęków, łagodzą stany zapalne, odciążają, korygują i wspomagają pracę stawów, zwiększają zakres pracy mięśni oraz ułatwiają wykonywanie ruchów. Dodatkowo można stosować je również profilaktycznie, aby zredukować ryzyko pojawienia się urazów.
Plastry wykorzystywane do kinesiotapingu, po aplikacji ich na skórę, oddziałują na ciało na kilka sposobów, a przede wszystkim unoszą delikatnie skórę (poprzez charakterystyczne pofałdowanie), usprawniają przepływ płynów ustrojowych, aktywują endogenny system znieczulenia, a także, poprzez swoje właściwości kurczliwe, oddziałują na tkanki.

Rodzaje taśm do kinesiotapingu

Taśmy do kinesiotapingu naklejane są zazwyczaj w kształt wachlarza lub liter I, X i Y (w zależności od miejsca aplikacji) i mogą być noszone nawet do kilku tygodni. Dodatkowo występują one w różnorodnych kolorach (co ma jednak jedynie znaczenie estetyczne), ale także jako produkt o określonej konstrukcji i przeznaczeniu, przy czym ich dobór uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju urazu oraz miejsca jego wystąpienia. Warto bowiem pamiętać, że plastry te można podzielić na:

  • elastyczne – stosowane np. w przypadku gdy doszło do osłabienia więzadeł oraz stawów,
  • nierozciągliwe – niezbędne gdy ważna jest stabilizacja urazu i zmniejszenie ruchomości stawu.

Nie należy przy tym zapominać, że skóra, do której ma zostać przyklejony plaster, powinna być pozbawiona owłosienia, czysta, zdezynfekowana i całkowicie sucha.

Kinesiotaping to niezwykle wydajna metoda leczenia bólu (np. będącego wynikiem kontuzji i urazów, ale także o charakterze reumatoidalnym lub bólu kręgosłupa) oraz doskonały sposób na poprawę krążenia, zwalczanie skurczy, czy rozluźnienie mięśni. Dodatkowo jednak plastrowanie dynamiczne przynosi również widoczne efekty przy redukcji zmarszczek lub rozstępów, a także przy pracy nad ujędrnieniem biustu i skóry na dekolcie.    
Plastrowanie dynamiczne to metoda fizjoterapeutyczna o bardzo szerokim spektrum zastosowań, przy czym należy pamiętać, że aby była mowa o skuteczności kinesiotapingu i faktycznych efektach, taśmy musi naklejać doświadczony fizjoterapeuta. Wynika to z faktu, że do poprawnego umiejscowienia plastrów potrzebna jest nie tylko znajomość anatomii człowieka, ale także odpowiednia analiza danej dolegliwości i wybranie właściwego sposobu klejenia.