Problemy ze słuchem dotyczą coraz młodszej części społeczeństwa. Spowodowane jest to niewłaściwym sposobem używania sprzętu elektronicznego. Mała troska o higieniczny tryb życia, ciągłe przebywanie w głośnych miejscach (ulica, szkoła, galerie miejskie) i słuchanie głośne muzyki sprawiają, że do laryngologów zgłaszają się coraz młodsi pacjenci. Jak uzyskać dofinansowanie do aparatu słuchowego?

Skąd wiadomo, że ma się problemy ze słuchem?

Problem ze słuchem nie jest wcale łatwo zdiagnozować, gdyż zwykle pierwsze symptomy odbierane są nie jako niedomaganie organizmu a jako np. zbyt duże natężenie dźwięku w pomieszczeniach, w których się przebywa, przemęczenie, a nawet niewyraźne, specjalne ciche mówienie rozmówców. Tymczasem do badania słuchu powinno skłonić każdego człowieka obserwowane takie objawy jak: częste prośby o powtórzenie słyszanej wypowiedzi, szum, dzwonienie w uszach, ciągła niemal konieczność przestawiania głośności telewizora, problemy ze zrozumieniem osoby, z którą rozmawia się przez telefon, czy też podczas wizyty w restauracji, kawiarni. Niedosłuch u osób dorosłych to popularne schorzenie, które dotyka co trzecią osobę pełnoletnią, co ważne średnio każda z nich aż 10 lat zwleka z rozpoczęciem rehabilitacji.

Jak uzyskać pomoc w przypadku stwierdzenia niedosłuchu?

Badanie słuchu można przeprowadzić bezpłatnie m.in. w firmie Audiolux Diagnostyka Zaburzeń Słuchu, Sprzedaż Aparatów Słuchowych. Można tam także uzyskać pomoc w otrzymaniu dofinansowania na aparat. NFZ dofinansowuje zakup aparatu słuchowego w kwocie 700 zł jeden aparat (1400 zł dwa) osobom po 26. roku życia co 5 lat oraz 2000 zł na jeden aparat (4000 zł dwa) osobom przed 26. urodzinami co 3 lata. Osoby represjonowane i inwalidzi wojenni mogą otrzymać 1000 zł na jeden aparat (2000 zł na dwa) raz na 5 lat. Aby otrzymać dofinansowanie na zakup aparatu u osób dorosłych powyżej 26. roku życia, inwalidów wojennych oraz osób represjonowanych, wartość średniego progu słyszenia musi przekraczać 40 dB HL, natomiast u osób poniżej 26. roku życia 30 dB HL.