Choroby układu sercowo-naczyniowego rozwijają się bardzo długo i najczęściej prowadzą do zawału, udaru lub nagłej śmierci. Warto jednak podkreślić, iż nierzadko są one wynikiem niezdrowego trybu życia. Z tego względu kardiolog Elżbieta Krzymińska-Stasiuk apeluje do swoich pacjentów o stosowanie się do najważniejszych zasad profilaktyki chorób serca, aby jak najdłużej cieszyli się oni pełnym zdrowiem.

Zasada nr 1 – Odpowiednia dieta

Dobry stan serca można sobie zagwarantować, poprzez wdrożenie istotnych zmian w nawykach żywieniowych. Dieta powinna być bowiem bogata w produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, nabiał niskotłuszczowy oraz chude mięso, choć to ostatnie w ograniczonej ilości. Kardiolog Elżbieta Krzymińska-Stasiuk podkreśla także wagę regularności posiłków. Codzienne menu powinno składać się z 4-5 pożywnych dań. Wówczas organizm będzie na bieżąco spalał przyjmowane kalorie, co pozwoli wyeliminować ryzyko odkładania się zapasów tkanki tłuszczowej.

Zasada nr 2 – Rzucanie palenia

Do rozwoju chorób kardiologicznych bardzo często przyczynia się palenie papierosów. Lekarz kardiolog zaleca więc rzucić zły nawyk na rzecz zdrowych przyzwyczajeń. Proces odstawienia z pewnością nie będzie łatwy, dlatego warto wspomóc się środkami dostępnymi bez recepty w niemal każdej aptece. Po pięciu latach ryzyko rozwoju choroby w przypadku osoby palącej wraca do poziomu ryzyka osoby nigdy niepalącej.

Zasada nr 3 – Regularny ruch

Istotny w profilaktyce chorób serca jest oczywiście ruch. Regularny trening niesie za sobą bowiem wiele korzyści, istotnych z punktu widzenia funkcjonowania całego organizmu. Aktywność fizyczna podejmowana już trzy razy w tygodniu jest w stanie pozytywnie wpłynąć na układ krążenia. Może być to zarówno szybki marsz, jak i bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Oczywiście osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi lub objęte leczeniem kardiologicznym, przed podjęciem jakichkolwiek działań powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Rodzaj dyscypliny należy wybrać adekwatnie do schorzenia.