Utrudnione oddychanie, nieustający katar i nawracające infekcje górnych dróg oddechowych. Są to skutki krzywej przegrody nosowej, która może znacznie skomplikować nasze życie. Może mieć charakter wrodzony, jak i nabyty. W pewnym momencie może stanowić bardzo duże obciążenie dla naszego zdrowia, dlatego należy szybko wybrać się do lekarza, aby usłyszeć diagnozę oraz rozpocząć proces leczenia.

Krzywa przegroda nosowa - przyczyny i objawy

Przyczyn krzywej przegrody nosowej może być kilka. Jedną z nich jest sam początek naszego życia, a mianowicie poród. Podczas przeciskania się przez kanał rodny nos niemowlęcia często jest mocno spłaszczony. U niektórych noworodków większość tkanek miękkich w przegrodzie nosowej po kilku tygodniach wraca do normalnej pozycji, jednakże niestety istnieją takie sytuacje, gdy są pokrzywione na stałe. Inne przyczyny to urazy w trakcie zabawy lub podczas uprawiania sportów, szczególnie tych ekstremalnych.

Warto wiedzieć, że krzywa przegroda nosowa jest jednym z częściej występujących schorzeń w laryngologii. Stwierdza się ją zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Warto zwrócić uwagę na różne objawy krzywej przegrody i w razie problemów zgłosić się po pomoc do laryngologa, w celu diagnozy schorzenia. W Radzyniu Podlaskim warto zwrócić się do 

Gabinetu Laryngologicznego Beaty Bocheńskiej, która wesprze nas w problemach laryngologicznych.

Do najczęstszych objawów krzywej przegrody nosowej należą:

  • ciągłe uczucie zatkanego nosa,
  • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,
  • częste zapalenie gardła, zapalenie ucha środkowego,
  • chrapanie,
  • nawracające bóle głowy,
  • częste krwawienie z nosa,
  • okresowe zatykanie uszu.

Niebezpieczny może być szczególnie bezdech senny, który doprowadza do gwałtownych wybudzeń. Powoduje on niedotlenienie organizmu, co utrudnia także wypoczynek w nocy i powoduje zmęczenie w ciągu dnia. 

Diagnoza oraz leczenie skrzywienia przegrody nosowej

Konieczna jest oczywiście diagnoza laryngologa, który zbiera konkretny wywiad dotyczący objawów oraz niedawnych, potencjalnych uszkodzeń twarzy. Następnie odbywa się badanie rynoskopem, dzięki któremu można stwierdzić, czy faktycznie istnieje problem z przegrodą. Niezbędne jest także często wykonanie dodatkowych badań laryngologicznych

Krzywa przegroda wymaga leczenia operacyjnego, jednak nie dzieje się tak w każdym przypadku. O tym, czy trzeba operować, decyduje lekarz. Na zabieg kierowani są jedynie ci pacjenci, którzy mają bardzo uciążliwe objawy, przez co nie mogą normalnie funkcjonować. Warto wiedzieć, że zabieg ten może być wykonany także u dziecka, jednak najlepiej odłożyć go na moment, gdy osiągnie 15-16 lat. Chyba że deformacja powstała na skutek urazu, wówczas natychmiast kieruje się pacjenta na operację.