Domowe hospicjum to forma refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia kompleksowej opieki medycznej dla osób przewlekle chorych, które wymagają pomocy lekarzy, pielęgniarek,  a czasem także rehabilitantów i psychologów. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Kto może skorzystać z tego rodzaju pomocy? O tym piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do jego lektury.

Na czym polega hospicjum domowe?

Domowe hospicjum, jak sama nazwa wskazuje, jest zazwyczaj organizowane w domu chorego, który dzięki fachowej opiece medycznej oraz dostępowi do specjalistycznego sprzętu medycznego może otrzymać pomoc, dzięki której zazna trochę ulgi, jeśli chodzi o ból i cierpienie, jak również otrzyma złagodzenie towarzyszących chorobie objawów oraz potrzebne wsparcie. Dzięki temu wszystkiemu pacjent ma zapewnione najlepsze warunki w ostatnich dniach życia.

Opieką hospicyjną taką, jaką oferuje bezpłatnie NZOZ Duo-Med. S.c. z siedzibą w Radomiu i Białobrzegach, jest objęty nie tylko chory, ale także osoby z jego lub jej najbliższego otoczenia, które mogą liczyć także na wsparcie psychologa i wolontariuszy, którzy posłużą pomocą w wykonywaniu codziennych obowiązków (lub po prostu życzliwą rozmową), jak również osób ze środowiska kościelnego, które zaoferują wsparcie w kwestiach duchowo-egzystencjonalnych, co jest bardzo ważne dla nieuleczalnie chorych osób.

Hospicjum domowe — komu przysługuje?

Domowe hospicjum przysługuje osobom zmagającym się z postępującymi i nieuleczalnymi chorobami, które uniemożliwiają lub ograniczają choremu normalne funkcjonowanie oraz wykonywanie codziennych obowiązków. W poczet tych chorób zalicza się m.in. nowotwory, kardiomiopatię, owrzodzienia spowodowane odleżynami, choroby spowodowane przez wirus HIV, układowe zaniki pierwotne oraz powikłania o charakterze zapalnym w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, a także niektóre typy chorób związanych z niewydolnością oddechową.

Ponadto, o opiekę w ramach domowego hospicjum mogą ubiegać się także rodzice dzieci poniżej 18. roku życia. Rezcz dotyczy większej ilości chorób (których lista znajduje się w treści Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej) z wadami wrodzonymi i urazami porodowymi na czele.

Skierowanie na domowe hospicjum — jak uzyskać i jakie należy przygotować dokumenty?

Powstaje pytanie, jak można uzyskać skierowanie do domowego hospicjum i jakie dokumenty należy przygotować w tej sprawie. Otóż, po pierwsze należy udać się po owo skierowanie do lekarza rodzinnego lub do specjalisty prowadzącego chorego. Jeśli chodzi o informacje, jakie muszą znaleźć się w takim dokumencie, to są to dane na temat dotychczasowego przebiegu choroby wraz z wynikami badań, wywiadem lekarskim oraz (w przypadku ubiegania się o opiekę paliatywną) notatką dotyczącą zakończenia leczenie przyczynowego.

Wzór skierowania jest dostępny do pobrania na stronie danej placówki medycznej, a wybór konkretnego miejsca, z którego usług będziemy chcieli skorzystać należy do nas. W kwestii ubiegania się o opiekę domowego hospicjum ważną kwestię stanowi także dostarczenie do wybranej placówki kompletu potrzebnych dokumentów obejmujących skierowanie, dokumentację medyczną chorego, jego dowód osobisty oraz jego pisemną zgodę na tego typu opiekę (lub ewentualnie pisemną zgodę prawnego opiekuna pacjenta).