Żylaki to nie tylko problem estetyczny. Poszerzone żyły, tuż pod powierzchnią skóry, w których zbiera się krew, nie powinny być lekceważone. Mrowienie, skurcze nóg, swędzenie, uczucie ciężkości nóg to tylko niektóre z nieprzyjemnych dolegliwości, które towarzyszą żylakom. Współczesna medycyna oferuje skuteczne metody leczenia tej dolegliwości, ale konieczne jest holistyczne podejście do problemu żylaków kończyn dolnych. 

Pierwsze kroki w leczeniu żylaków

Pierwsze co powinna zrobić osoba, która zauważy u siebie pajączki lub żylaki to udać się do flebologa. Jest to doktor, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób żył. W L’assai klinice, która kompleksowo zajmuje się leczeniem żylaków, flebolog omawia szczegółowo z pacjentem jego stan zdrowia oraz stopień zaawansowania choroby żył i na tej podstawie dobiera odpowiednie zabiegi. W klinice L’assai leczenie tej dolegliwości odbywa się metodami nieinwazyjnymi lub małoinwazyjnymi.

Leczenie żylaków 

Żylaki to choroba przewlekła i mająca tendencje do nawrotów, między innymi dlatego metody nieinwazyjne lub małoinwazyjne są dużo lepszym rozwiązaniem niż klasyczna chirurgia. Do takich właśnie metod leczenia żylaków należą:

  • laserowe leczenie żylaków

  • skleroterapia

  • miniflebektomia

Laserowe leczenie żylaków

Leczenie żylaków przy pomocy światła laserowego, odbywa się pod kontrolą aparatu USG. Nieprawidłowo działająca żyła, za pomocą lasera zostaje zamknięta. Wybranie metody laserowego zamykania żylaków niesie ze sobą dużo niższe ryzyko powstania zakrzepów. Ponadto, po leczeniu laserowym odnotowuje się dużo niższy odsetek nawrotów choroby, niż przy klasycznym leczeniu chirurgicznym.

To, co jest bardzo ważne przy leczeniu żylaków laserem to fakt, że zabieg jest krótki, praktycznie bezbolesny i nie wymaga od pacjenta hospitalizacji. Przed zabiegiem należy wykonać podstawowe badanie krwi.

Skleroterapia

Jest to metoda leczenia żylaków, która polega na bezpośrednim podaniu do nieprawidłowo działającego naczynia środka, który powoduje kontrolowany stan zapalny. W efekcie działania preparatu, w czasie od dwóch tygodni do miesiąca naczynie ulega zwłóknieniu. Zaletami skleroterapii jest krótki czas trwania zabiegu i niezwykle niskie ryzyko powikłań. 

Miniflebektomia

Miniflebektomia jest zabiegiem mechanicznym o minimalnej inwazyjności. Wymaga wprawdzie nacięcia tkanek, ale w bardzo niewielkim stopniu. W trakcie zabiegu wykonuje się niewielkie nacięcie lub nakłucie skóry, żyła jest podwiązywana, a wadliwie działający fragment usuwany.

Zaletami tej metody jest niewielka inwazyjność, bezbolesność, krótki czas przebywania w klinice po zabiegu. Tą małoinwazyjną metodą można leczyć nawet zaawansowane żylaki.

Ponieważ metod leczenia żylaków jest bardzo dużo, niezwykle ważne jest by dobierać je indywidualnie do potrzeb pacjenta, patrząc na niego z perspektywy holistycznej.