W Polsce działa coraz więcej gabinetów i klinik zajmujących się ginekologią estetyczną. Powstają one z misją odbudowy poczucia kobiecości, które panie często tracą wraz z wiekiem, po ciąży czy po różnego rodzaju zabiegach chirurgii ginekologicznej. Co takie miejsca są zatem w stanie zapewnić swoim pacjentom? Przykładem jest laseroterapia, czyli bezinwazyjna metoda rewitalizacji okolic intymnych. Polecana jest ona między innymi paniom, które chcą pozbyć się nieestetycznych blizn po nacięciu krocza. Kiedy jeszcze warto wykorzystać laseroterapię?

Czym jest laseroterapia ginekologiczna?

Laseroterapia to zabieg, podczas którego specjalna aparatura emituje światło lasera frakcyjnego. Wnika ono głęboko w skórę i jest pochłaniane przez zawartą w niej wodę. Ta zaś – w wyniku tzw. reakcji fototermicznej – zostaje podgrzana i odparowana, a to niesie ze sobą uszkodzenie komórek. Nie jest to bynajmniej proces niepożądany czy inwazyjny, wręcz przeciwnie, ma on na celu wzmóc produkcję kolagenu i wykorzystać naturalne zdolności organizmu do regeneracji. W uproszczeniu można zatem stwierdzić, że laseroterapia stymuluje wytwarzanie białka fibrylnego, odbudowującego skórę. Zabieg laseroterapii tym samym może być stosowany w ginekologii.

Przykładem ośrodka, który stosuje laser frakcyjny w swojej pracy, jest płocki gabinet chorób kobiecych MEDIFEMME, gdzie wykorzystuje się innowacyjną aparaturą S-CO2. Zabiegi wykonują zaś doświadczeni ginekolodzy: lekarz Ryszard Brzóska i lekarz Marzenna Lemiec-Brzóska.

Zastosowanie laseroterapii w ginekologii estetycznej

Laseroterapia ma bardzo szerokie zastosowanie w ginekologii estetycznej. Najlepsze kliniki i gabinety doświadczonych specjalistów dysponują nowoczesną aparaturą, która dzięki emitowaniu wiązek lasera wspomagają procesy regeneracyjne śluzówki pochwy. Laseroterapia jest wtedy polecana paniom po operacyjnym usunięciu jajników, a także kobietom, u których wystąpiły zmiany zanikowe związane z menopauzą. Odbudowa śluzówki laserem jest też stosowana w zespole POF (tj. przedwczesne wygaśnięcie funkcji jajników).

Ponadto laseroterapia pomaga znacznie zredukować bliznę po nacięciu krocza oraz innego typu zabliźnień po różnych zabiegach operacyjnych w okolicach intymnych. Zabieg przebudowuje tkankę, a także uelastycznia skórę, czego efektem jest zanikanie defektów. Blizny stają się płytkie, bledną i przestają być wyraźnie widoczne. To zaś wpływa na samopoczucie kobiety oraz jej komfort psychiczny. Kiedy jeszcze sprawdza się w ginekologii estetycznej laseroterapia?

Najlepsi ginekolodzy w kraju stosują zabiegi laserem przy leczeniu nietrzymania moczu u kobiet, a także przy walce z zespołem tzw. luźnej pochwy. Laseroterapia rekomendowana jest również w przypadku zmian zanikowych sromu po menopauzie czy też po leczeniu onkologicznym. Podkreślić zatem warto, że działanie laserów jest prozdrowotne, choć w dużej mierze stosuje się je po to, by przywracać naturalne piękno okolic intymnych.

Zalety zabiegów laseroterapii ginekologicznej

Zabiegi laserem S-CO2 w ginekologii są coraz bardziej popularne. Ich dużą zaletą jest duża skuteczność leczenia różnych schorzeń, a także świetny efekt wizualny już po pierwszej sesji. Warto też wspomnieć, że laseroterapia jest bezinwazyjna i może być z powodzeniem stosowana u kobiet po ciąży czy pań w trakcie leczenia onkologicznego. 

W wielu przypadkach zabiegi z użyciem lasera przynoszą podobne rezultaty jak w przypadku inwazyjnych metod operacyjnych. Rewitalizacja okolic intymnych laseroterapią szybko pozwala poprawić poczucie wartości pacjentki. Jak zaś zdradza wiele zadowolonych kobiet, po laseroterapii odzyskały one również wysoką jakość życia płciowego.