Alkoholizm to choroba, która nie patrzy na wiek, płeć, wykształcenie czy status materialny. Może dosięgnąć każdego – zarówno osobę bezrobotną żyjącą na zasiłku, jak i szanowanego lekarza pracującego w międzynarodowych klinikach. Choroba alkoholowa polega na nadmiernym i niekontrolowanym spożyciu alkoholu, co motywowane jest czynnikami psycho-somatycznymi. Trudno pokonać ją w pojedynkę. Ośrodek Leczenia Uzależnień Virtus czynnie pomaga osobom uzależnionym od alkoholu. W jaki sposób?

Jakie są skutki alkoholizmu?

Alkohol, spożywany w nadmiarze, ma destrukcyjny wpływ na ludzki organizm i psychikę. Szacuje się, że osoby od niego uzależnione żyją aż 10-22 lata krócej od osób niepijących lub pijących sporadycznie. Skutki alkoholizmu są wielowymiarowe. Dotyczą ciała chorego, jego psychiki oraz relacji międzyludzkich. Alkoholik nie tylko wyniszcza swój organizm, ale również rujnuje życie społeczne swoje i swoich najbliższych. Rodzina chorego często popada we współuzależnienie, które wcale nie musi cechować się wspólnym spożywaniem alkoholu. Najczęściej wiąże się ono z wymuszoną izolacją oraz ułatwianiem alkoholikowi dostępu do trunków. Pozwala to uniknąć awantur, oskarżeń bądź aktów przemocy. Alkoholicy często nie zdają sobie sprawy ze swojego uzależnienia. Aby terapia była skuteczna, chory musi chcieć się jej podjąć. Najlepiej, by leczenie odbyło się w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień, takim jak Virtus. Pracują tam doświadczeni specjaliści, którym zależy na tym, by nieść uzależnionym pomoc i dać im nadzieję na lepsze jutro.

Czym jest odwyk alkoholowy?

Każda terapia rozpoczyna się od odwyku alkoholowego. W czasie jego trwania dąży się do oczyszczenia organizmu chorego z alkoholu i usunięcia wszystkich objawów zespołu odstawiennego. Jak tłumaczy terapeuta z Ośrodka Leczenia Uzależnień Virtus – są one bardzo dokuczliwe i nieprzyjemne. Organizm uzależnionego, przyzwyczajony do codziennej dawki trunku, upomina się o choć kroplę alkoholu. Brak spożycia skutkuje drżeniem i bólami mięśni, wymiotami, biegunką czy zaburzeniami świadomości. Chory nierzadko ma halucynacje i majaczy. Długość trwania detoksu jest skorelowana ze stanem w jakim znajduję się pacjent. Detoks jest wspomagany lekami uspokajającymi, przeciwdrgawkowymi i nasennymi, które mają na celu nie doprowadzenie do wystąpienia chorób poalkoholowych t.j. delirium, padaczka itd. Następnie leczenie kontynuowane jest w poradniach leczenia uzależnień. Składa się z terapii indywidualnej i grupowej. Poradnia Virtus dodatkowo zachęca pacjentów do skorzystania z usługi wyszcia leku disulfiramu (potocznie esperalu), którego działanie ma na celu zmniejszenie głodu alkoholowego i w połączeniu z terapią daje najlepsze rezultaty.

Zalety psychoterapii indywidualnej i grupowej

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że alkoholizmu nie można wyleczyć. Celem leczenia jest sprawienie, by alkoholik do końca życia wytrwał w trzeźwości. Sukces terapii zależy od motywacji chorego i jego chęci do zmian. Dlatego jest ona całkowicie dobrowolna. Psychoterapia indywidualna i grupowa pozwala pacjentowi lepiej zrozumieć i poznać siebie. Na zajęciach alkoholicy uczą się funkcjonować w społeczeństwie na nowo, odbudowywać relacje rodzinne i poczucie własnej wartości. Wspierają się i wymieniają doświadczenia, co przynosi ulgę w bólu i pozwala inaczej spojrzeć na dotyczące ich problemy. Uzależnieni wykonują też różnorodne ćwiczenia, które mają utwierdzić ich w przekonaniu, że abstynencja ma sens i że tylko dzięki niej będą mogli wieść normalne życie.