Chrapanie stanowi dość często przypadłość, która niesłusznie stanowi obiekt żartów. Poza tym, że bywa ona uciążliwa dla członków rodzina, a może być nawet przyczyną separacji, czasami stanowi objaw problemów zdrowotnych. Bezdech senny dotyczy w większym stopniu mężczyzn niż kobiet, częściej przytrafia się też osobom otyłym. W skrajnych przypadkach może on prowadzić do ataku serca lub uduszenia. 

Jak rozpoznać bezdech senny

Podczas snu dochodzi do fizjologicznego rozluźnienia mięśni i ścian gardła. W przypadku większości osób nie powoduje to żadnych negatywnych skutków, jednak u osób cierpiących na bezdech senny może dochodzić do blokowania swobodnego przepływu powietrza. W wyniku tego dochodzi do zatrzymania oddechu na około 10 sekund, co w ciągu nocy może powtarzać się od kilku do kilkudziesięciu razy i powodować krótkie przebudzenia, tłumaczy specjalistka laryngolog Bogumiła Lejmanowicz. Efektem tego mogą być zmęczenie i bóle głowy. To właśnie te krótkie wstrzymywanie oddechu odróżnia bezdech senny od zwyczajnego chrapania. 

Zmiana stylu życia

Bezdech senny może pojawić się u osób z przerośniętym języczkiem czy skrzywioną przegrodą nosową, ale znacznie częściej ma miejsce u pacjentów, u których wystąpiła nadwaga. Szczególnie dotyczy to tkanki tłuszczowej w okolicach szyi oraz karku, co może przyczynić się do tamowania oddechu. Jeżeli w tych czynnikach leży przyczyna bezdechu sennego często zmiana stylu życia pozwala zmniejszyć jego objawy. Z tego powodu warto zmniejszyć masę ciała, zrezygnować z używek i zadbać o regularny ruch. 

Inne metody leczenie bezdechu sennego

W bardziej złożonych przypadkach należy przejść badania polisomnograficzne, które polega na monitorowaniu czynności organizmu podczas snu. Rejestruje się m.in. liczbę przebudzeń, rytm oddechu, pracę serca itp. Pozwala to dokładniej określić przyczynę schorzenia. Dość powszechną metodą leczenia bezdechu sennego są specjalne aparaty CPAP, które pozwalają usztywnić ściany gardła, a przez utrzymać odpowiednie ciśnienie w drogach oddechowych. Stosuje się również specjalne aparaty dentystyczne zwiększające przestrzeń gardła. Jeżeli jednak bezdech senny ma swoje źródło w nieprawidłowościach anatomicznych, należy przeprowadzić chirurgiczne zabiegi korygujące np. skrzywionej przegrody nosowej lub plastyka języczka.