Utarło się przekonanie, że w przypadku odczuwania dolegliwości w obrębie kręgosłupa, czy też stawu łokciowego, nadgarstka bądź kolan udajemy się po ratunek do ortopedy. Tymczasem wiele objawów może być wskazaniem do konsultacji neurologicznej i leczenie wymagać będzie współpracy zarówno lekarza ortopedy, jak i doświadczonego neurologa, a kto wie może i fizjoterapeuty. Kiedy udać się zatem do neurologa, a kiedy „odwiedzić” ortopedę?

W przypadku leczeniu każdego ze schorzeń, bez względu na fakt, czy odczuwane dolegliwości dotyczą narządu ruchu, kończyn, czy układu pokarmowego najważniejsza w leczeniu jest trafna diagnoza. Tylko zdiagnozowanie przyczyn występowania danych zaburzeń funkcjonowania narządów, funkcjonowaniu całego ciała da szansę na skuteczne prowadzenie leczenia. Brak diagnozy, czyli leczenie objawowe nie prowadzi do wyzdrowienia a jedynie wyeliminowania „bólu”. Oczywiście istnieją przypadki, że stosowane jest w terapii leczenie objawowe, ale zawsze w celu ułatwienia przeprowadzenia trafnej diagnozy. Kiedy z bólem kręgosłupa udać się w pierwszej kolejności na badanie neurologiczne? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, dobrze jest poznać objawy bólu w obrębie kręgosłupa, czy też jak kto woli niepokojące objawy bólu pleców.

Ból kręgosłupa – co robić, gdy bolą plecy?

Z bólem pleców spotkała się praktycznie każda osoba na różnym etapie swojego życia i z różnym jego natężeniem, czy umiejscowieniem. Wyróżnić można bóle kręgosłupa odcinka szyjnego kręgosłupa, bóle w odcinku piersiowym, czy bardzo popularne bóle krzyża, czy bóle kręgosłupa odcinka lędźwiowego, czy krzyżowego. Czasami ból wywołany jest zbyt długim przebywaniem w jednej pozycji, wtedy wystarczy na jakiś czas zmniejszyć aktywność fizyczną, unikać przeciążania kręgosłupa i zwykle dolegliwości ustępują. Czasami jednak samemu stwierdzić, co mogło doprowadzić do sytuacji, w której czujemy ból kręgosłupa, a ból po nawet porządnym wypoczynku nie ustępuje. Ważną kwestią, jaką warto zapamiętać w leczeniu schorzeń kręgosłupa, jest unikanie „samoleczenia”, bądź samodzielnego diagnozowania przyczyn bólu kręgosłupa. Leczeniem powinien zająć się lekarz ortopeda, neurolog bądź obaj specjaliści jednocześnie.

W pierwszej kolejności należy się udać się do lekarza rodzinnego (lekarza pierwszego kontaktu). To on skieruje pacjenta na dokładniejszą diagnostykę do neurologa specjalizującego się w leczeniu bólu kręgosłupa, ale nie tylko. Przeważnie po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego pacjent dostaje skierowanie do dwóch specjalistów: ortopedy - celem wykluczenia przyczyn bólowych w wyniku np. zmian zwyrodnieniowych, czy też urazów mechanicznych, a także neurologa, który zbada „prawidłowe działanie” układu nerwowego. Przykładem może być tu gabinet neurologiczny dr Janiny Masłowskiej w Legionowie.

Dlaczego wizyta u neurologa jest ważna?

W przypadku bólów kręgosłupa przewlekłych bądź tzw. nawracających wiele prawdopodobne jest, że doszło do zmian zwyrodnieniowych, które w konsekwencji mogą powodować ucisk na zakończenia nerwowe, co wywołuje ból, wady postawy. W trakcie badania lekarze starają się ustalić, jak dalece zmiany te mają wpływ na utrzymanie prawidłowej postawy ciała, miejscowe przeciążenia danego odcinka kręgosłupa. Ważne jest zdiagnozowanie miejsca ucisku, np. czy ból spowodowany jest uciskiem na rdzeń, czy na nerw i odpowiednie dobranie metod leczenia. Metody te dobierane są dopiero po przeprowadzeniu właściwych badań typu tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny. Dzięki poszerzonej diagnostyce neurolog może pomóc w doborze typu leczenia, pomóc zregenerować uszkodzone nerwy przy pomocy leków czy to przeciwbólowych, przeciwzapalnych czy tzw. neuro-modulujących. Neurolog w zależności od przebiegu procesu regeneracji nerwu skieruje pacjenta na dalsze leczenie rehabilitanta lub fizjoterapeuty czy też neurochirurga.