Dr Ewa Osękowska prowadzi swój Gabinet Dentystyczno-Implantologiczny w Sopocie przy ulicy Niepodległości 739. Placówka ta cieszy się dużym zaufaniem pacjentów ze względu na wysoką jakość opieki medycznej i jej szeroki zakres. Dr Ewa Osękowska oferuje m.in. leczenie kanałowe zębów w komfortowych warunkach. Jakie są wskazania do przeprowadzenia takiego zabiegu?

Leczenie endodontyczne jako szansa na zachowanie własnego uzębienia

Pacjenci, którzy słyszą o konieczności leczenia kanałowego chorego zęba, często wpadają w panikę i sugerują jego usunięcie. Tymczasem leczenie endodontyczne przeprowadzone przez doświadczonego dentystę to szansa na zachowanie własnego uzębienia i odzyskanie prawidłowych funkcji żucia. Nawet najlepsza proteza nie może się równać z narządem żucia stworzonym przez naturę. Ponadto odbudowa uśmiechu przy pomocy implantów to duży wydatek, nierefundowany przez NFZ.

Głównym wskazaniem do jego podjęcia jest stan zapalny miazgi zębowej, który rozwija się w wyniku zaawansowanej i nieleczonej próchnicy. Bolącego zęba nie wolno ignorować, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Skutkiem zaniechania leczenia kanałowego może być zakażenie tkanek wokół zęba, zapalenie kości, okostnej oraz pojawienie się ropni, torbieli bądź przetok, co wiąże się dokuczliwymi dolegliwościami bólowymi. Innym wskazaniem do leczenia endodontycznego jest uraz zęba.

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Leczenie endodontyczne składa się z kilku etapów, a poprzedza je wnikliwa diagnostyka cyfrowa. Składa się na nią punktowe RTG zęba oraz tomografia stożkowa. Oba badania można przeprowadzić w Gabinecie Stomatologicznym dr Ewy Osękowskiej w konkurencyjnej cenie. Na podstawie uzyskanych wyników dentystka planuje przebieg leczenia kanałowego. Rozpoczyna się ono otwarciem komory chorego zęba i usunięciem zmienionej chorobowo miazgi.

Następnie specjalistka opracowuje kanały zębowe i płucze je środkami dezynfekującymi. To ważny krok, ponieważ kanały zębowe są wąskie i kręte. Niedokładne oczyszczenie ich z bakterii może skutkować zapaleniem wtórnym i koniecznością ponownego leczenia endodontycznego. Dr Ewa Osękowska słynie z delikatności i wysokiej precyzji działania. Jej pacjenci rzadko muszą leczyć tego samego zęba drugi raz. Na koniec kanały zębowe osusza się i wypełnia się je chemicznie obojętnymi materiałami stomatologicznymi.

Ostatni etap leczenia endodontycznego obejmuje zamknięcie zęba i odbudowę jego korony. Pacjent ma do wyboru standardowe wypełnienie kompozytowe, czyli popularną plombę lub endokoronę, która przez wielu specjalistów uznawana jest za lepsze rozwiązanie. Dlaczego? Plomba słabiej chroni osłabiony leczeniem kanałowym ząb przed nierównomiernym naciskiem powstającym podczas żucia i próchnicą.