Inhalacje to powszechna metoda stosowana w leczeniu schorzeń laryngologicznych. Niemniej jednak nie zawsze aplikowane w ten sposób leki są w stanie dotrzeć do wszystkich miejsc objętych chorobą. Sposobem na to są sesje z zastosowaniem inhalatorów pneumatycznych AMSA, którymi dysponuje między innymi NZOZ Lar-Med w Żywcu. Kiedy warto zdecydować się na taki sposób terapii?

Nowoczesna diagnostyka w poradni laryngologicznej

Nawracające schorzenia górnych dróg oddechowych, problem z narządem słuchu czy też zaburzenia głosu i mowy nie zawsze dają się wyleczyć jedynie podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Nierzadko wymagają one specjalistycznej konsultacji laryngologicznej, na jaką można liczyć w NZOZ Lar-Med w Żywcu. Od 2002 roku w placówce na pomoc mogą liczyć zarówno dzieci, jak i dorośli. Leczenie obejmuje nie tylko schorzenia laryngologiczne, ale także alergologiczne, pulmonologiczne czy neurologiczne. Kadrę tworzą doświadczeni lekarze, którzy do każdego pacjenta podchodzą indywidualnie. Badania obywają się między innymi w gabinetach audiologii, audiometrii, endoskopii. Osoby mogą liczyć na w pełni profesjonalną diagnostykę dzięki nowoczesnemu zapleczu sprzętu medycznego. W zakresie chorób laryngologicznych leczenie odbywa się między innymi z wykorzystaniem inhalacji AMSA. Czym ta metoda wyróżnia się na tle innych?

Charakterystyka inhalacji wibroaerozolem

W tego rodzaju terapii wykorzystuje się inhalatory pneumatyczne AMSA. Są one w stanie wzbogacać podawany lek donosowo w formie aerozolu o energię, która pochodzi z nałożonej na niego fali akustycznej. Jednocześnie aplikacja farmaceutyku odbywa się pod krótkotrwałym nadciśnieniem. W tym momencie pacjent musi przełknąć ślinę, co powoduje otwarcie trąbek słuchowych. Medykament zyskujący postać wibroaerozolu o wiele lepiej dociera właśnie do trąbek, jak i ucha środkowego. To przede wszystkim odróżnia tę metodę od tradycyjnej inhalacji. Daje ona zatem lepsze efekty chociażby przy takich schorzeniach jak przerost migdałka gardłowego, zapalenie zatok przynosowych, ucha środkowego, niedrożności trąbki słuchowej.

Co ważne, inhalacje AMSA mogą stanowić alternatywę dla niektórych zabiegów operacyjnych, chociażby założenia drenów usznych. Wykorzystuje się je także terapiach mających na celu rehabilitację głosu. Są one całkowicie bezbolesne i bezpieczne, również dla dzieci powyżej 3. roku życia. Nad całą sesją inhalacyjną w NZOZ Lar-Med zawsze czuwa laryngolog, aby przebiegała ona prawidłowo i tym samym przynosiła oczekiwane rezultaty. W zależności od zaleceń, z reguły powtarza się je w kilkudniowych odstępach obejmujących od kilku do kilkunastu powtórzeń.