Migrena jest jednym z najczęściej występujących schorzeń neurologicznych. Ze względu na swój zmienny i różnorodny obraz kliniczny jest przedmiotem badań nie tylko neurologów, ale też psychologów, epidemiologów oraz lekarzy innych specjalizacji. Ataki migreny utrudniają, a czasem wręcz uniemożliwiają pacjentom codzienne funkcjonowanie. Lekarz Joanna Krupa-Olchawa, właścicielka gabinetu neurologicznego w Kościerzynie, oferuje nowoczesne metody zwalczania objawów tejże choroby.

Czym jest migrena?

Migrena to przewlekła choroba neurologiczna, która manifestuje się występującym okresowo, silnym, pulsującym bólem głowy, któremu mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak np. nudności, wymioty, światłowstręt czy nadwrażliwość na zapachy lub dźwięki. Co wywołuje ataki migreny? Najróżniejsze czynniki zewnętrzne. Silny ból głowy może być spowodowany głodem, stresem, nagłą zmianą pogody, spożyciem określonego pokarmu, ekspozycją na określony zapach, hałasem lub niedoborem snu. Bodźce, które wywołują migrenę, są indywidualne dla każdego pacjenta, co utrudnia leczenie.

Neurolodzy wyróżniają aż 5 typów migreny. U 85% chorych występuje migrena bez aury (aurą migrenową nazywa się zestaw neurologicznych zaburzeń widzenia i czucia, które poprzedzają silny ból głowy). 15% pacjentów boryka się z migreną z aurą. Ten podtyp choroby można jeszcze podzielić na migrenę z typową aurą oraz migrenę podstawną. Najmniej rozpoznań dotyczy migreny hemiplegicznej. Atak migreny może wyłączyć chorego z codziennych aktywności, takich jak praca, opieka nad dzieckiem czy prace domowe. To nie jest zwykły ból głowy, który można pokonać paracetamolem. Zatem, jak leczy się migrenę?

Nowoczesne metody łagodzenia bóli migrenowych

Napad migreny rozwija się bardzo szybko, zwykle trwa to zaledwie kilkanaście minut. U niektórych pacjentów ból głowy narasta stopniowo, u innych zaś od razu jest bardzo silny. W tym miejscu warto zaznaczyć, że ból może być jednostronny (umiejscowiony „w skroni” lub „za okiem”) lub obejmować całą głowę. Wymienione wyżej objawy towarzyszące pojawiają się wybiórczo lub są stałym elementem ataku. To zależy od pacjenta.

W gabinecie neurologicznym Joanny Krupy-Olchawy rozpoznanie migreny następuje na podstawie wnikliwego wywiadu z pacjentem. W niektórych przypadkach wykonuje się też badania obrazowe i laboratoryjne, choć dotyczy to zwykle pacjentów po 50 roku życia. Właściwa klasyfikacja bólu głowy pomaga dobrać skuteczne leczenie. Tu trzeba podkreślić, że możliwe jest leczenie objawów migreny, czyli bólu głowy, a nie samej choroby.

Największą skutecznością w łagodzeniu ataków migreny odznaczają się tryptany. To grupa leków opracowana specjalnie z myślą o migrenikach. Omawiane schorzenie neurologiczne można leczyć także przy użyciu toksyny botulinowej. Zapraszamy do gabinetu neurologicznego Joanny Krupy-Olchawy na odpłatne konsultacje medyczne. Specjalistka zadba o to, by poprawić jakość życia pacjenta cierpiącego z powodu ataków migreny.