Nietrzymanie moczu to wstydliwa i uciążliwa dolegliwość, z którą zmaga się około 30% Polek. Zawsze jest ona jednak objawem choroby, dlatego warto zgłosić się do lekarza, na przykład do ginekologa Tomasza Jaskulskiego, gdy tylko pojawią się pierwsze problemy. Sprawdźmy zatem, co może wywoływać taką przypadłość i na czym w zasadzie polega jej leczenie. 

Jakie są rodzaje nietrzymania moczu? 

Wyróżniamy kilka typów nietrzymania moczu. Do najczęstszych należy tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Nie wywołuje ono uczucia parcia, gdyż polega na gubieniu moczu w trakcie wykonywania różnych czynności – na przykład podczas kaszlu czy dźwigania ciężaru. Wynika to z osłabienia mięśni dna miednicy, które nie mogą wówczas zabezpieczyć cewki moczowej. Kolejnym typem jest naglące nietrzymanie moczu. Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku pojawia się bardzo silna potrzeba oddania moczu. Powodem jest nadmierna aktywność mięśni pęcherza – tzw. pęcherz nadaktywny. Leczenie nietrzymania moczu okazuje się znacznie trudniejsze w przypadku mieszanej formy zaburzeń, na którą cierpi niestety duża część pacjentek.

Na czym polega leczenie nietrzymania moczu?

Sposób leczenia nietrzymania moczu zależy zarówno od rodzaju dolegliwości, jak i od stopnia jej nasilenia. Kluczową kwestią jest zatem ustalenie przyczyny – w tym celu przeprowadza się m.in. badanie uroginekologiczne wraz z USG. Niekiedy stosuje się leczenie farmakologiczne, a niekiedy – leczenie operacyjne. Zabieg chirurgiczny zaleca się jednak dopiero wtedy, gdy metody zachowawcze zawiodą. Warto natomiast wspomnieć o tym, że w wielu przypadkach skuteczne okazuje się wprowadzenie zmian w dotychczasowym stylu życia – takich jak ograniczenie spożywania alkoholu i kofeiny, rezygnacja z palenia papierosów czy też redukcja masy ciała. 

Niezależnie od tego, z jakim rodzajem nietrzymania moczu się zmagamy, jedno jest pewne – powinniśmy reagować szybko. To bardzo ważne, aby na wczesnym etapie rozwoju choroby wdrożyć odpowiednie działania. W tym pomoże nam wspomniany ginekolog Tomasz Jaskulski, który od 1991 roku prowadzi własny gabinet w Pile. Specjalista zapewnia pełną opiekę ginekologiczną – zajmuje się m.in. leczeniem niepłodności, wykonywaniem badań prenatalnych czy monitorowaniem jajeczkowania. Wszystkie pacjentki mogą liczyć na indywidualne podejście, empatię i miłą atmosferę podczas badań lub zabiegów. To natomiast jest szczególnie istotne w przypadku wstydliwych problemów, do których należy nietrzymanie moczu.