Jednym z pytań, które często zadają lekarzom – głównie stomatologom – rodzice i opiekunowie, jest „Kiedy moje dziecko powinno udać się na wizytę u  ortodonty?”. Aparat ortodontyczny często kojarzy się bowiem z nastolatkami, dlatego wiele osób jest zaskoczonych, gdy dzieci w wieku siedmiu lat są poddawane leczeniu ortodontycznemu. Warto jednak wiedzieć, że nie powinno to być dla nikogo niczym dziwnym… Im szybciej wdrożone leczenie, tym lepiej!

Jakie są zalety wczesnego leczenia?

Ważne jest to, aby ortodonta uważnie obserwował rozwój dziecka, ponieważ niektóre problemy można leczyć znacznie skuteczniej w młodszym wieku. Z wiekiem kość szczęki przestaje rosnąć i twardnieje, dlatego leczenie ortodontyczne, choć wciąż możliwe, staje się o wiele trudniejsze. Warto zatem wdrożyć profilaktykę stomatologiczną dla dzieci, już po utracie ich zębów mlecznych, aż do wykształcenia się zębów stałych. Później kontrole ortodontyczne można przeprowadzać raz do roku. W przypadku wykrycia nieprawidłowości i rozpoczęcia leczenia w młodym wieku, jesteśmy w stanie kierować wzrostem kości szczęki oraz zmieniać położenie i szerokość właśnie kości szczęki. Niestety nie jest to możliwe dla dorosłych, a alternatywne rozwiązania mogą wymagać operacji lub usunięcia zębów. Leczenie ortodontyczne dzieci daje szersze spektrum mniej inwazyjnych, czy bardziej komfortowych dla pacjenta rozwiązań. Jest ono również szybsze i tańsze!

Kiedy szczególnie warto udać się na wizytę u ortodonty?

Jeśli u Twojego dziecka wystąpią poniższe problemy z uzębieniem, czy szczęką, są one ważnym wskazaniem do szybkiej wizyty u ortodonty – w Szczecinie polecany jest Gabinet VITAMED 2! Przede wszystkim obserwuj zatem zęby mleczne. Problemy ortodontyczne mogą pojawić się w przypadku, kiedy te zostaną utracone zbyt wcześnie lub też późno. Nawyk ssania kciuka, nieustający po 4 roku życia, również może wskazywać na to, iż powoli zaczyna rozwijać się ortodontyczna wada. Kolejnymi wyznacznikami/przesłankami do wizyty specjalistycznej, są występujące przeszkody w mowie – np. seplenienie – czy też rośnięcie zęba/zębów stałych pod nieodpowiednim kątem.

Warto wiedzieć! Wczesne leczenie ortodontyczne rzadko wymaga użytkowania stałych aparatów ortodontycznych. Najczęściej wykorzystywane są aparaty zdejmowane (ruchome), noszone przez kilkanaście godzin w ciągu doby. Wielokrotnie ortodonci zalecają także aparaty w postaci podwójnej płyty (doppelplatte) lub Twin Block, stosowane wtedy, kiedy dziecko ma wystające przednie zęby lub małą żuchwę. Konstrukcja ta świetnie adaptowana jest w codziennym funkcjonowaniu przez najmłodszych, dlatego zastępuje rozwiązania „monoblock”, będące uciążliwe w terapii.