Zęby są szczególnie wystawione na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i zanieczyszczenia. Spożywanie posiłków barwi ich szkliwo, a nieprawidłowa higiena jamy ustnej i zalegające resztki jedzenia przyczyniają się do pojawienia się nieestetycznego osadu. Powstały w ten sposób kamień nazębny nie pozwala na samodzielne usunięcie domowymi środkami. Jedynym wyjściem jest leczenie profilaktyczne u stomatologa. Oto 4 standardowe zabiegi, z których zaleca się regularnie korzystać.

Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny pojawia się na skutek procesu mineralizacji płytki znajdującej się przy uzębieniu. Na niej gromadzą się bakterie, resztki pokarmu, śluz oraz komórki nabłonka. Tworzy się już po jednej dobie i nie pozwala na samodzielne usunięcie poprzez płukanie jamy ustnej. Tzw. siedliska wapnienia wytwarzają się po ok. 6 godzinach. Wpływają na to znajdujące się w ślinie sole mineralne. Ogniska łączą się potem w blaszki, a widoczne są po 3 dniach w postaci kamienia nazębnego, który jest ciemniejszy od szkliwa. Nieusuwany, prowadzi do zapalenia dziąseł i parodontozy. Aby temu zapobiec, wykonuje się skaling, czyli profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego. Zaleca się przeprowadzenie go 1-2 razy w roku lub częściej, w zależności od indywidualnych potrzeb i skłonności do stanów zapalnych dziąseł. Do jego realizacji stosuje się ultradźwięki połączone z techniką wygładzenia (polishingu) wyczyszczonych powierzchni uzębienia.

Piaskowanie zębów

Po skalingu lekarz stomatolog zwykle stosuje piaskowanie zębów. Stanowi ono niezbędne uzupełnienie. Umożliwia usunięcie pozostałości kamienia z miejsc, do których trudno dotrzeć. Do czyszczenia zębów używa się specjalnego urządzenia. Piaskarka pracująca pod ciśnieniem i z zastosowaniem właściwej ilości wody rozpyla następnie drobny proszek w formie sodu na zębach. Zabieg ten pozwala usuwać wszelkie przebarwienia występujące na koronach zębów, wywołane czynnikami zewnętrznymi np. tytoniem, czerwonym winem, herbatą czy barwiącymi napojami. W ten sposób przywrócony zostaje naturalny odcień zębów. Przeciwdziała się również rozwijaniu się bakterii. Powstałe po zabiegu podrażnienia dziąseł ustępują już po kilku godzinach.

Fluoryzacja zębów

Lakierowanie zębów wykonuje się zwykle po zabiegu skalingu i piaskowania. Na oczyszczone powierzchnie zębów używa się specjalnych lakierów, które zawierają fluor. Odpowiednio lepki, przylega dobrze do szkliwa. Jego związki chronią uzębienie przed próchnicą oraz zmniejszają powstałą nadwrażliwość. Lakiery fluorowe zaleca się dla osób w każdym wieku. Zabieg pozwala na:

  • Ochronę podatnych na próchnicę miejsc: przebarwionych szczelin, pęknięć, tzw. oklamrowanych zębów, odwapnieni szkliwa oraz wyrzynających się zębów u niemowląt,

  • Zabezpieczenie przed nawrotem próchnicy: wkładów, koron naddziąsłowych oraz brzegów wypełnień,

  • Zapobieganie nadwrażliwości zębowych szyjek,
  • Profilaktyka zębów oszlifowanych (przygotowanie do prac protetycznych).
  • Fluoryzację zębów dobrze jest wykonać 2 razy w roku. W przypadku tendencji do powstawania próchnicy należy ją przeprowadzać częściej.

Lakowanie zębów

Lakowanie zębów to ostatni zabieg profilaktyczny, który warto znać. Rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia szczoteczką powierzchni uzębienia. Następnie nakłada się na niego tzw. wytrawiacz żelu. Wówczas możliwa jest aplikacja substancji (laku) opierającej się na żywicach. Wytrawiacz zostaje wypłukany wodą. Zęby zostają osuszone, a na ich powierzchnię nakłada się cienką warstwę laku. Zapełnia on wszelkie powstałe szczeliny i bruzdy w zębach. Dotyczy zarówno mlecznych, jak i stałych zębów. Substancję utrwala się za pomocą naświetlającej lampy. Dzięki temu zatrzymuje się niepożądane przedostawanie się bakterii wywołujących próchnicę. Dodatkowo szkliwo jest wzmocnione. Po wszystkim dentysta sprawdza, czy nałożona warstwa jest odpowiednio ułożona i czy nie wpływa na właściwy zgryz.

Wszystkie omówione zabiegi przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym. W większości przypadków nie wiążą się one z wielkim bólem. Regularne wizyty u stomatologa pozwalają na cieszenie się zdrowymi zębami i śnieżnobiałym uśmiechem.