Zadbane zęby to wizytówka każdego człowieka. Pomagają w przeżuwaniu pokarmu, ale również mają wpływ na nasz wygląd. Czasem jednak się psują i lekarz nie może ich uratować, wtedy zaleca się protezy. Lekarz stomatolog Mirosława Jankowska zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób narządu żucia, wad zgryzu oraz uzębienia. Wypełnia brakujące zęby oraz odbudowuje stracone tkanki uzębienia. Zobacz, jakie protezy może polecić?

Protezy stałe i ruchome

W obecnych czasach protetyka bardzo się rozwinęła, ma do zaoferowania wiele estetycznych rozwiązań. W zależności od kondycji zębów i preferencji pacjentów lekarz stomatolog Maria Jankowska może zaproponować protezy stałe lub ruchome. Pierwsze z nich są na stałe mocowane w jamie ustnej i zaliczają się do nich: mosty, korony, wkłady koronowo-korzeniowe, implanty i licówki. Protezą stałą można odbudować niewielkie ubytki oraz znaczne ubytki uzębienia. Gdy pacjent ma zniszczoną koronę zęba, lekarz może odbudować ją wypełnieniem kompozytowym lub za pomocą wkładów koronowych, lub koronowo-korzeniowych. Przy znacznym zniszczeniu zęba można zastosować koronę protetyczną, która chroni wszystkie powierzchnie zęba. Dzięki materiałom, z których wykonane są protezy stałe, są one bliźniaczo podobne do zębów naturalnych i komfortowe w użytkowaniu. Protezy ruchome to takie, które pacjent może sam założyć i wyjąć. Wyróżnia się wśród nich uzupełnienia całkowite oraz częściowe. Drugie z nich wypełniają braki jednego lub kilku zębów po jednej, lub po obu stronach łuku zębowego w szczęce lub żuchwie. Ze względu na materiał, z jakiego wykonane są protezy ruchome możemy je podzielić na: akrylowe, akronowe, nylonowe oraz szkieletowe. Wybór protezy to decyzja na wiele lat, trzeba ją dobrze przemyśleć i przy pomocy lekarza znaleźć najlepsze rozwiązanie, by ponownie móc się uśmiechać i jeść posiłki bez najmniejszych problemów.

Jak dbać o higienę protez zębowych?

Na protezach zbierają się osady z kawy i herbaty, kamień nazębny i resztki jedzenia, dlatego protezę należy codziennie czyścić. Lekarz stomatolog Mirosława Jankowska zaleca, by protezę ruchomą czyścić dokładnie po każdym posiłku, co najmniej dwa razy dziennie. Regularne czyszczenie protez jest konieczne dla zdrowia, względów estetycznych i utrzymania świeżego zapachu z ust. Lekarz nie zaleca, by protezy ruchome pozostawiać na całą noc w szklance z wodą, bo sprzyja to rozwojowi drobnoustrojów i zmienia smak spożywanych posiłków. Podstawą dla zachowania higieny protezy zębowej jest wyjmowanie jej na noc i po oczyszczeniu, przechowywanie jej w suchym i szczelnym pojemniku. Myć należy wszystkie powierzchnie protezy, pomocne są w tym dwustronne szczoteczki, które pozwalają czyścić nawet trudno dostępne miejsca. Zamiast tradycyjnej pasty do zębów, warto wybrać specjalnie przeznaczoną do protez. Nie zawiera ona substancji ściernych powodujących uszkodzenia protezy. Pomocne w higienie protez są też tabletki, proszki czyszczące, kremy, podściółki mocujące oraz kleje do protez. Tego typu preparaty skutecznie usuwają wszelkie zabrudzenia oraz niszczą szkodliwe bakterie i grzyby wywołujące nieprzyjemny zapach.