Ścięgno Achillesa jest największym i jednocześnie najbardziej wytrzymałym ścięgnem w ciele człowieka. Odpowiada za prawidłowe odbicie stopy od podłoża podczas chodzenia, biegania czy skakania. Oznacza to, że okolica przyczepu ścięgna Achillesa do kości piętowej narażona jest na ciągłe przeciążenie, co w połączeniu ze słabym unaczynieniem tego miejsca, może prowadzić do występowania urazów takich jak np. zerwanie ścięgna Achillesa. Gabinet R&H Med Fizjoterapia specjalizuje się w leczeniu uszkodzeń wspomnianej wyżej struktury anatomicznej. Na czym polega tego typu terapia?

Jakie są przyczyny zerwania się ścięgna Achillesa?

Najczęstszą przyczyną zerwania ścięgna Achillesa jest podejmowanie intensywnej aktywności fizycznej bez odpowiedniego treningu i wcześniejszego przygotowania organizmu na większy wysiłek. Podczas skoku czy nagłego startu do biegu dochodzi do gwałtownego skurczu ścięgna Achillesa, co skutkuje bolesnym urazem. Jak tłumaczy rehabilitant z gabinetu R&H Med Fizjoterapia w Pile:

„Na problemy ze ścięgnem Achillesa nierzadko skarżą się też dojrzali mężczyźni. Ma to związek z tym, że po 40. roku życia unaczynienie ścięgien ulega osłabieniu, co może prowadzić do pojawienia się zmian zwyrodnieniowych”.

Ścięgno Achillesa może zerwać się całkowicie lub częściowo. Po czym poznać, że doszło do urazu?

  • Słyszalne jest charakterystyczne chrupnięcie lub trzask w okolicy kostki,

  • pojawia się silny i nagły ból,

  • pod skórą mogą pojawić się krwawe wylewy,

  • da się wyczuć przerwę w przebiegu ścięgna.

Leczenie i rehabilitacja zerwanego ścięgna Achillesa

Pacjent, który doznał takiego urazu, powinien bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. W celu potwierdzenia diagnozy specjalista wykona badanie USG i RTG. Jeżeli ścięgno Achillesa zostało zerwane całkowicie, pacjenta czeka zabieg chirurgiczny polegający na połączeniu przerwanych włókien i unieruchomieniu nogi w gipsie na co najmniej 6 tygodni. Kolejny etap leczenia to rehabilitacja. W pierwszych tygodniach ukierunkowana jest ona na wygojenie ran pooperacyjnych i ma na celu ograniczenie pojawienia się zrostów. Następnie fizjoterapeuci starają się stopniowo przywrócić pacjentowi swobodny zakres ruchów w stawie skokowym. Ważnym etapem rehabilitacji po zerwaniu ścięgna Achillesa jest również odbudowa siły mięśnia trójgłowego łydki. Gabinet R&H Med Fizjoterapia może się pochwalić nowoczesnym wyposażeniem. Pacjenci po urazie ścięgna Achillesa przychodzą tu na ćwiczenia czynno-bierne prowadzone pod okiem doświadczonych specjalistów oraz fizykoterapię (np. laseroterapię, krioterapię lub pole magnetyczne). Gabinet R&H Med Fizjoterapia gwarantuje szybki powrót do zdrowia nawet po rozległym urazie. Oczywiście pod warunkiem, że pacjent nie zaniedbuje rehabilitacji i stosuje się do zaleceń Zespołu Terapeutycznego.