Choroby krwi to bardzo poważne schorzenia, które wymagają specjalistycznego leczenia. Ich diagnozowaniem oraz leczeniem zajmują się lekarze hematolodzy. Jednym ze specjalistów w tym kierunku jest Hematolog Transplantolog Prof. Dr Hab. Nauk Med. Spec Chorób Wewn. Mieczysław Komarnicki. W swoim gabinecie lekarskim zajmuje się on m.in. leczeniem przewlekłej i ostrej białaczki szpikowej. Czym są te choroby krwi, jak się objawiają i w jaki sposób się je leczy?

Czym jest przewlekła białaczka szpikowa i w jaki sposób się ją leczy?

Jedną z poważnych chorób krwi jest przewlekła białaczki szpikowa (PBSz). To nowotworowa choroba krwi oraz szpiku kostnego. Osoby chore na PBSz wytwarzają nowotworowe krwinki białe. Co roku w naszym kraju na tę chorobę zapada kilkaset osób. Jak informuje hematolog Mieczysław Komarnicki, co piąty pacjent dowiaduje się o tej chorobie podczas przeprowadzania rutynowych badań lekarskich, np. morfologii krwi. Wczesne wykrycie zwiększonej liczny leukocytów, czyli białych krwinek, pozwala na szybsze rozpoczęcie leczenia, które może być skuteczniejsze. Do najczęściej występujących objawów przewlekłej białaczki szpikowej należą zmęczenie, uczucie pełności po lewej stornie jamy brzusznej, krwawienia, gorączka, utrata masy ciała, zmniejszony apetyt czy nawracające zakażenia. W pierwszej fazie choroby nowotwór nie daje praktycznie żadnych objawów, dlatego im wcześniej go wykryjemy, tym skuteczniejsze może być leczenie.

Diagnozowanie i leczenie nowotworów krwi oferuje Hematolog Transplantolog Prof. Dr Hab. Nauk Med. Spec Chorób Wewn. Mieczysław Komarnicki z Poznania. Dzięki wdrożeniu odpowiedniego leczenia osoby chore na przewlekłą białaczkę szpikową mogą żyć równie długo, co osoby zdrowe, a duża grupa pacjentów przez długi czas nie odczuwa objawów tej choroby krwi. Obecnie niektórzy pacjenci mogą nawet odstawić leczenie TFR, aczkolwiek dotyczy to osób, które osiągnęły odpowiedź molekularną na poziomie MR 4.5 i utrzymuje się ona przez określony czas.

Ostra białaczka szpikowa – czym wyróżnia się ta choroba krwi i jak się ją leczy?

Hematolog Transplantolog Prof. Dr Hab. Nauk Med. Spec Chorób Wewn. Mieczysław Komarnicki zajmuje się także diagnozowaniem i leczeniem także innych chorób krwi, w tym ostrej białaczki szpikowej (AML). Każdego roku zapada na nią niecałe 4 osoby na każde 100 000. Choroba ta znacznie częściej wykrywana jest u mężczyzn, a ryzyko zachorowania zwiększa się z wiekiem. Ostra białaczka szpikowa to mniej więcej 4 na 5 wszystkich przypadków ostrych białaczek, na jakie chorują osoby dorosłe. Lekarze nadal nie widzą, jaka jest przyczyna tego schorzenia.

W celu wykrycia AML hematolog Mieczysław Komarnicki przeprowadza morfologię krwi obwodowej wraz z oceną rozmazu w świetlnym mikroskopie. Innym badaniem jest biopsja szpiku kostnego z cytologiczną oceną komórek. Specjaliści przeprowadzają również badania cytogenetyczne i molekularne. Nieleczona ostra białaczka szpikowa może doprowadzić do śmierci w kilka tygodni, dlatego rozpoczęcie leczenia na wczesnym etapie jest bardzo ważne. Jak zaznacza hematolog Mieczysław Komarnicki, leczenie tej choroby krwi polega głównie na indukcji remisji oraz leczenie poremisyjne.