Niektóre wykonywane zawody są na tyle niebezpieczne, że nie każdy się do nich nadaje. Nie tylko ze względu na predyspozycje fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne. O ile większość firm stara się dobrać tak obowiązki swoim pracownikom, żeby nie musieli robić czegoś wbrew sobie, to jednak niektóre prace wymagają na przykład bycia przez kilka godzin na wysokości. Czy można taki lęk pokonać dzięki terapii w Pracowni Psychologicznej Test?

Lęk przed zbyt dużą wysokością, a prace budowlane

Najczęściej z pracami na wysokości spotyka się w branży budowlanej. Mimo tego, że coraz bardziej zwraca się uwagę na bezpieczeństwo i dzisiejsze zabezpieczenia są naprawdę solidne, to jeśli ktoś ma lęk wysokości lub obawia się wypadku, ciężko jest go przekonać do takiej pracy, a na pewno będzie mu ciężko wykonywać obowiązki w spokoju i skupieniu na czynnościach. 

Nie trzeba również wykonywać zawodu, który wymaga bycia na rusztowaniu czy drabinach, wystarczy konieczność umycia okien we własnym mieszkaniu na wysokim piętrze, aby pojawił się strach i czarne myśli. Osoby z lękiem zazwyczaj wtedy są sparaliżowane i ciężko jest się im ruszyć z miejsca lub też nawet podejść bliżej na balkonie. 

Czy można pokonać lęk na terapii psychologicznej?

Specjalista z Pracowni Psychologicznej Test mówi, że zawsze staramy się pomóc w utracie nadziei na lepsze życie czy też w okresie kryzysu, który aktualnie jest w życiu pacjenta. Wykonujemy również różnego rodzaju badania dla pracowników wysokościowych, podczas których już możemy ocenić, czy osoba jest w stanie pracować w danym zawodzie, czy też nie.   

Zazwyczaj, jeśli osoby nie są zmuszone do tego, by walczyć z lękiem, to tego nie robią. Niestety ci, którzy podjęli pracę w branży budowlanej, muszą temu zaradzić. Terapia psychologiczna powinna pomóc, a przynajmniej nauczyć pacjenta z walką i oswojeniem się z daną dolegliwością. Już sam fakt, że osoba nie będzie przerażona taką pracą, będzie krokiem wykonanym do przodu w poprawie funkcjonowania na przykład na rusztowaniu.