Lekarz Stomatolog - kiedy warto się do niego udać?

2019-09-18

Sama myśl o wizycie u stomatologa nie jest zbyt przyjemna - najczęściej kojarzy się z mało miłymi wspomnieniami z dzieciństwa, kiedy to dentyści wykonywali nam pierwsze zabiegi. Zapewne od tego czasu minęło już ładnych kilka lat, w których stomatologia bardzo się rozwinęła. Większość obecnie przeprowadzanych zabiegów wykonywana jest pod znieczuleniem miejscowych, przez co nie jest to tak mało komfortowe.


Polacy mają problem z uzębieniem


Jak wskazują badania prowadzone przez dentystów na terenie całego kraju - Polacy mają spory problem z chorobami zębów i dziąseł. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, a także nieprawidłowe utrzymywanie czystości zębów. Do chorób zębów przyczynia się również spożywanie produktów z dużą zawartością cukru, co jest powszechne szczególnie u dzieci. Mimo że lekarze stomatologii przyjmują w kilkunastu punktach - to dalej wiele osób świadomie rezygnuje z wizyt kontrolnych. Niestety ma to negatywny wpływ na zdrowie zębów.


Wizyta u stomatologa - jakie objawy nas powinny do tego skłonić?


Są jednak sytuacje, w których wizyta u stomatologa jest nieunikniona. Doskwierający ból powoduje duży dyskomfort i umożliwia spożywanie posiłków - w takich sytuacjach powinniśmy natychmiast udać się do specjalisty. Jakie objawy powinny nas do tego zmusić?


Podstawowym objawem jest ból zęba. Wyróżniamy kilka rodzajów takiego bólu, najczęściej jest to pulsujące lub promieniujące uczucie w jamie ustnej. Jeżeli utrzymuje się on przez kilka godzin, a kolejne środki przeciwbólowe nie pomagają - to konieczna jest wizyta u stomatologa. Może to być objaw problemów z unerwieniem korzenia zęba.


Jak tłumaczą specjaliści z przychodni stomatologiczno-lekarska "Medycyna" - sygnałem do konieczności odbycia wizyty powinny być również nieprzyjemny zapach z jamy ustnej lub występowanie krwawienia z zęba.  Mogą to być objawy próchnicy, infekcji zęba lub grzybicy. Nie wyleczenie tych dolegliwości może powodować kolejne problemy z zębami, ponieważ choroba może atakować kolejne z nich.

Opracowanie artykułu: