Masaż Shiatsu wywodzi się z Japonii i wyróżnia się wielowiekową tradycją. Jednak dopiero pod koniec XX wieku udało się opracować ostateczną technikę jego wykonywania, co spopularyzowało ten zabieg na Zachodzie. Również Polacy coraz chętniej korzystają z dobrodziejstw masażu Shiatsu. Na czym polega ta technika masowania? Zapraszamy do lektury!

Jak wykonuje się masaż Shiatsu?

Masaż Shiatsu jest masażem leczniczym. Po japońsku słowo „shiatsu” znaczy „nacisk palców”. W istocie ten rodzaj masażu polega na precyzyjnym uciskaniu 12. szlaków energetycznych na ciele człowieka. Każdy z nich emanuje własną energią, a jej poziom powinien utrzymywać się na stałym poziomie. Starożytni Japończycy wierzyli, że nadmierne nagromadzenie się energii w jednym punkcie, powoduje deficyt w drugim, co skutkuje różnymi dolegliwościami somatycznymi lub chorobami. Oprócz uciskania ciała palcami i dłońmi, osoba wykonująca masaż Shiatsu stosuje także techniki rozciągania i inne z zakresu terapii manualnej. Zdarza się, że zabieg uzupełnia się o akupunkturę. Celem masażu Shiatsu jest przywrócenie ciału i duszy harmonii oraz eliminacja dokuczliwych objawów, na które skarży się pacjent.

Zalety masaży Shiatsu

Jak przekonuje masażystka z gabinetu medycyny naturalnej „Naturalni” – masaż Shiatsu wykazuje pozytywny wpływ na cały organizm. Pomaga ciału oczyścić się z toksyn i usprawnia krążenie krwi, co powoduje lepsze odżywienie i dotlenienie tkanek. Udowodniono, że zabieg obniża ciśnienie tętnicze krwi i ma silne działanie relaksacyjne. Masaż Shiatsu uspokaja, koi zmysły i łagodzi stres. Dlatego też polecany jest osobom zapracowanym, zabieganym i niemającym czasu dla siebie. Nie są to oczywiście jedyne wskazania do przeprowadzenia takiego zabiegu. Masaż Shiatsu rekomendowany jest również w przypadku:

  • bólu kręgosłupa,

  • bólu stawów,

  • bólu głowy, migren,

  • bólów menstruacyjnych,

  • sztywności karku,

  • depresji,

  • astmy,

  • problemów trawiennych,

  • problemów ze strony układu nerwowego, limfatycznego.

Masaż warto zaplanować na koniec dziennej aktywności. Zwykle zabieg trwa do 60 minut, lecz potem należy zarezerwować sobie czas na odpoczynek. Wybierając gabinet specjalizujący się w tej technice masażu, zwróćmy uwagę na to, by przed zabiegiem obejrzał nas lekarz. Chodzi o to, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do odbycia masażu i postawić diagnozę, żeby masażysta wiedział, na których partiach ciała się skupić. Najlepiej udać się na masaż Shiatsu do gabinetu, w którym pracują specjaliści medycyny z dalekiego wschodu. Znajdziemy ich w salonie Naturalni w Łodzi.