Coraz więcej pacjentów decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Aparaty ortodontyczne pozwalają na pozbycie się wad zgryzu, które nie tylko negatywnie wpływają na wygląd twarzy, ale też upośledzają funkcje mowy i żucia. Żeby jak najlepiej dopasować aparat ortodontyczny lub protezę do jamy ustnej pacjenta, należy najpierw wykonać formę. Do jej stworzenia niezbędne są masy wyciskowe. Jakie rodzaje tych preparatów dostępne są na rynku?

Klasyfikacja materiałów wyciskowych

Jak już wspomniano, głównym zadaniem mas wyciskowych jest stworzenie repliki uzębienia pacjenta Do stworzenia modelu aparatu ortodontycznego lub protezy potrzebny jest wycisk zębowy pacjenta. Preparaty te wykorzystuje się także do produkcji uzupełnień pośrednich, do których zaliczamy licówki, korony, mosty i wkłady.  Podstawowy podział mas wyciskowych obejmuje masy sztywne i elastyczne. Wśród tych pierwszych wyróżnić można:

  • gips,
  • woski wyciskowe,
  • masy wyciskowe na podłoży z tworzyw sztucznych,
  • gutaperkę,
  • masy Stentsa,
  • pasty tlenkowo-cynkowo-eugenolowe.

Jeżeli chodzi o masy elastyczne, to na rynku dostępne są one w formie mas alginatowych, mas wyciskowych o podłożu z agaru i preparatów na bazie elastomerów silikonowych. Wszystkie wymienione masy mogą tężeć lub zmieniać swój kształt pod wpływem reakcji chemicznych albo temperatury.

Alginaty w protetyce

Masy alginatowe są powszechnie stosowane w protetyce. Wyparły popularny dawniej gips.  Alginaty nie nadają się do wykonywania wycisków czynnościowych, jednak w pozostałych przypadkach sprawdzają się bardzo dobrze. Co jest największą zaletą mas alginatowych? Przede wszystkim łatwość manipulowania nimi w jamie ustnej pacjenta, co przekłada się na pozyskanie dokładnego wzoru uzębienia.

Alginaty nie stwarzają problemów podczas próby oddzielenia ich od modelu gipsowego. Są też przyjemne w użyciu zarówno dla pacjenta, jak i protetyka. Jednym z najbardziej polecanych produktów tego rodzaju jest V-Algin produkowany przez firmę VDENTAL. Wyróżnia się on chromatycznym wskaźnikiem fazy, który informuje protetyka o odpowiednim punkcie mieszania preparatu, i o właściwym momencie zaaplikowania go do jamy ustnej.

Zalety mas wyciskowych

Masy wyciskowe charakteryzują się dużą dokładnością odwzorowania szczegółów. Są wytrzymałe i cechują się krótkim czasem wiązania, co wpływa na komfort pacjenta. Praca z masami wyciskowymi jest szybka, prosta i przyjemna. Wycisk zachowuje swoją „czytelność” w różnych warunkach i można korzystać z niego wielokrotnie przy tworzeniu aparatu ortodontycznego czy też protezy.