Obecnie na rynku farmaceutycznym największą popularnością wśród preparatów doustnych cieszą tabletki i miękkie kapsułki żelatynowe. Produkcja wyrobów farmaceutycznych w formie kapsułek jest metodą z wyboru w przypadku leków, które muszą być stosowane w niskich dawkach, silnie działających lub o niskiej temperaturze topnienia. Firma MMR z Warszawy jest uznanym dystrybutorem maszyn do produkcji miękkich kapsułek żelatynowych. Jakie urządzenia można znaleźć w jej ofercie?

Zalety produkcji leków w postaci kapsułkowej

Kapsułki żelatynowe składają się z miękkiej otoczki i zamkniętego w niej wypełnienia. Może mieć ono postać roztworu, zawiesiny, pasty, proszku lub granulatu. Najważniejszą zaletą kapsułkowania jest możliwość ordynowania farmaceutyków w systemach jedno- i wielozbiornikowych, co pozwala na modyfikację procesu uwalniania się substancji leczniczych. Wspomnieliśmy już, że miękkie kapsułki żelatynowe najczęściej podawane są doustnie. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie. Leki w postaci kapsułkowej aplikuje się również dopochwowo i doodbytniczo. Ponadto kapsułki miękkie są chętnie stosowane w przemyśle kosmetycznym do produkcji np. perełek z serum czy kapsułek wypełnionych olejkami pielęgnacyjnymi.

Jak produkuje się miękkie kapsułki żelatynowe?

Jak informuje specjalista z firmy MMR Consult – produkcję miękkich kapsułek żelatynowych można podzielić na cztery główne etapy. Pierwszym z nich jest wytwarzanie masy żelatynowej. W tym celu do podgrzanej w topielniku mieszaniny wody, plastyfikatora i środków konserwujących dodaje się żelatynę w postaci granulatu. Całość należy dokładnie wymieszać. Kiedy żelatyna się rozpuści, powstałą masę trzeba odpowietrzyć i przenieść do zbiornika manipulacyjnego. Masa żelatynowa jest bezbarwna, ale można nadać jej dowolny kolor przy pomocy pigmentów. Zabarwiona w ten sposób masa oczekuje na proces kapsułkowania. W tym czasie następuje produkcja wypełnienia, której przebieg uzależniony jest od postaci, w jakiej zostanie podana substancja lecznicza (roztwór, granulat, itp.). Do kapsułkowania używa się specjalistycznego urządzenia nazywanego kapsułkarką. Maszyna formuje kapsułki ze schłodzonej masy żelatynowej i wypełnia je substancją leczniczą. Ostatnim etapem produkcji jest suszenie, które odbywa się w profesjonalnej suszarni. Na koniec gotowe kapsułki trafiają do maszyny sortującej, która weryfikuje ich jakość.

Jakie maszyny do produkcji kapsułek miękkich oferuje firma MMR Consult?

Firma MMR Consult jest autoryzowanym dystrybutorem włoskiej marki Pharmagel, która specjalizuje się w tworzeniu kompletnych linii do produkcji miękkich kapsułek żelatynowych. Dzięki współpracy z włoskim kontrahentem firma MMR Consult może zaoferować polskim przedsiębiorcom wysokiej klasy:

  • mieszalniki do przygotowywania żelatyny,

  • mieszalniki do przygotowywania wsadu,

  • urządzenia pomocnicze do barwienia masy żelatynowej,

  • kapsułkarki,

  • przyrządy do kontroli i analizy wyprodukowanych kapsułek,

  • ciągi suszenia kapsułek,

  • urządzenia pomocnicze do mycia, drukowania i inspekcji kapsułek.

Eksperci z firmy MMR Consult chętnie pomogą w zaprojektowaniu ciągu stanowisk do produkcji kapsułek miękkich. Cechuje ich rozległa wiedza techniczna i zorientowanie na potrzeby klienta. Firma MMR Consult od ponad 30 lat wspiera polskie i europejskie zakłady farmaceutyczne w ciągłym rozwoju. To wiarygodne przedsiębiorstwo stawiające sobie za priorytet dobro klienta.