Melancholik to na ogół osoba cicha, spokojna i wrażliwa. Zazwyczaj kojarzy nam się ze smutkiem, pesymistycznym podejściem do życia i nadmiernym przeżywaniem wszelkich negatywnych zdarzeń. Czy takie postrzeganie jest prawdziwe? W rzeczywistości jest to osobowość o wiele bardziej złożona. Dowiedz się, kim jest melancholik, jak radzi sobie w relacjach z innymi ludźmi, czy może być szczęśliwy oraz jaką pracę powinien wykonywać.

Kto to jest melancholik?

Melancholik to jeden z typów osobowości, określany także jako osobowość niebieska. Jest to osoba, która postrzegana jest jako smutna, wiecznie zamyślona i skłonna do głębokich refleksji. Tak naprawdę jednak warto bliżej przyjrzeć się tej osobowości, gdyż stereotypowe myślenie może okazać się mylne.

Osoba z tym typem charakteru bywa niestabilna emocjonalnie i pełna skrajności. Psychologowie podkreślają, że melancholik wydaje się wyciszony i spokojny, jednak w głębi bardzo przeżywa różne doświadczenia i kumuluje w sobie emocje. Ma skłonność do popadania w stany depresyjne, ale także euforyczne. Silnie odczuwa rozmaite emocje, zarówno te dobre, jak i złe, jednak ma problemy z ich okazywaniem.

Główne cechy melancholika

Melancholik jest introwertykiem, a więc woli raczej spędzać czas w samotności, nie lubi być w centrum uwagi i unika zbyt dużych tłumów. Ceni sobie spokój i ciszę. Z jednej strony jest bardzo nieufny i ma problem z nawiązywaniem nowych kontaktów, a z drugiej, gdy już nawiąże bliską relację, to jest oddanym przyjacielem – można mu zaufać, jest empatyczny, wierny, zawsze potrafi wysłuchać, pocieszyć i chętnie udziela pomocy. Zdecydowanie woli być słuchaczem i obserwatorem, niż przejmować inicjatywę w rozmowie.

Melancholicy mają bogatą wyobraźnię oraz duże poczucie estetyki, dlatego często zostają zdolnymi artystami. Są także perfekcjonistami, mają wysokie standardy i dużo wymagają zarówno od siebie, jak i od innych. Dążą do osiągnięcia swoich celów. Często są ludźmi nadzwyczaj inteligentnymi i bystrymi. Lubią wszystko dokładnie analizować i wyciągać wnioski. Łatwo podporządkowują się obowiązującym zasadom i normom oraz konsekwentnie się ich trzymają.

Jakie są negatywne cechy melancholika? Jest to osoba bardzo wrażliwa, co z jednej strony jest dobrą cechą, ale z drugiej prowadzi do tego, że melancholik wszystko odbiera zbyt poważnie i personalnie. Nie radzi sobie z krytyką, rozpamiętuje wszelkie niepowodzenia i długo chowa w sobie urazę. Często narzeka, szybko ulega negatywnym emocjom i łatwo popada w depresję. Cechuje go też niskie poczucie własnej wartości oraz brak pewności siebie. Perfekcyjny melancholik ma również tendencję do wręcz przesadnego perfekcjonizmu, co znacznie utrudnia mu życie.

Czy melancholik może być szczęśliwy?

Melancholik wbrew powszechnemu stereotypowi nie jest wiecznie nieszczęśliwy i pogrążony w smutku. Potrafi zapomnieć o problemach i się zrelaksować. Wolny czas najchętniej spędza w domu albo w miejscu, które doskonale zna, sam lub w wąskim towarzystwie najbliższych osób. Przyjemność sprawia mu wieczór z książką lub przy ulubionym serialu.

Świetnie relaksuje się też na łonie natury, w ciszy i spokoju. Dłuższe wyjazdy planuje zaś z wyprzedzeniem. Woli mieć raczej wszystko zaplanowane niż działać spontanicznie, gdyż nie lubi niespodzianek i nieoczekiwanych zmian.

W związku melancholik również może być spełniony i szczęśliwy. Na początku relacji jest nieufny, ostrożny i zdystansowany. Potrzebuje więcej czasu, żeby się przed kimś otworzyć. Jednak, gdy już podejmie decyzję, że chce z kimś być, to jest bardzo stały w uczuciach, wierny, oddany oraz lojalny. Jest też ciepły i czuły, zależy mu na dobrych relacjach w rodzinie. Miewa jednak dosyć duże wahania nastroju, dlatego wymaga od innych osób cierpliwości.

Jaka praca dla melancholika jest najlepsza?

Melancholik w pracy jest zaangażowany, punktualny, sumienny, dokładny, bardzo dobrze zorganizowany i zawsze wywiązuje się z powierzonych mu zadań. Zwraca uwagę na wszystkie szczegóły, działa w sposób przemyślany, lubi działać według określonego planu. Woli sam sobie rozplanować czas pracy, źle zaś radzi sobie ze stresem i nie potrafi pracować pod presją czasu. Jest indywidualistą, a więc preferuje samodzielne stanowiska niż pracę w grupie.

Osoba o tym typie osobowości ma analityczny umysł, a więc odnajdzie się tam, gdzie są liczby, wykresy i schematy. Będzie więc doskonałym księgowym czy bankowcem. Innym samodzielnym stanowiskiem, na którym może sprawdzić się melancholik, jest urzędnik państwowy, bibliotekarz, archiwista, notariusz, farmaceuta czy prawnik. Nie można zapomnieć, że melancholik jest osobą kreatywną i często ma różne zdolności artystyczne. Może więc zostać malarzem, muzykiem czy pisarzem.