Wiemy, że palenie papierosów szkodzi naszemu zdrowiu i kiepsko wpływa na nasz portfel, jednak pozbycie się tego nałogu nie należy do najłatwiejszych. Dla wielu to uzależnienie, z którym bardzo trudno się rozstać. Na szczęście wciąż pojawiają się nowe metody, które mogą nam w tym pomóc.

Na co szkodzą papierosy?

Lista chorób, jakie może wywołać palenie papierosów, jest bardzo długa. Do najczęściej spotykanych zalicza się:

  • choroby serca,
  • choroby związane z krążeniem,
  • nowotwory (m.in. płuc, krtani, jamy ustnej, żołądka).

Jeśli wypiszesz zalety i wady palenia, przekonasz się, że minusów jest znaczenie więcej niż plusów. Dlatego pozbycie się nałogu jest jedyną rozsądną decyzją, jaką możesz podjąć. Jeśli nie zależy Ci na zdrowiu, zwróć uwagę, co mógłbyś sobie kupić za pieniądze, które przeznaczyłeś na papierosy.

Rzucić palenie można na wiele sposobów. Najwytrwalsi korzystają wyłączenie z silnej woli (np. stopniowo ograniczają dzienną liczbę wypalanych papierosów), ale gdy ona nie wystarczy, możesz sięgnąć po dostępne rozwiązania. Oto one.

Pomoc specjalisty

W rzucaniu palenia może pomóc rozmowa ze specjalistą od nałogów lub psychoterapeutą. Tego typu spotkania można zorganizować na żywo lub zdalnie (np. przy pomocy komunikatora Facebook czy Skype). Bez problemu znajdziesz w sieci informacje na temat takiego wsparcia. 

Okazuje się, że psychoterapia behawioralno-poznawcza pomaga w walce z nałogiem. Co więcej, terapia po rzuceniu palenia pomaga wytrwać w postanowieniu, co – jak pokazują statystyki – również nie jest łatwe.

Tabletki

Bardzo popularnym sposobem są tabletki. Sam właśnie dzięki nim rzuciłem palenie. Na rynku dostępna jest cała masa specyfików. Jedne zawierają dawki nikotyny, inne jej zamienniki. Chodzi o to, żeby stopniowo oduczać organizm od przyswajania nikotyny. Na początku terapii można palić. Z czasem ogranicza się liczbę papierosów, aż do zupełnego odstawienia.

Tego typu środki w postaci tabletek, gum czy plastrów kupisz w aptece bez recepty. Wyjątkiem są środki zawierające wareniklinę lub bupropion. Żeby je dostać, musisz mieć receptę od swojego lekarza.

Bez znaczenia, który środek wybierzesz, przed rozpoczęciem terapii koniecznie przeczytaj ulotkę lub skonsultuj się ze specjalistą.  

Papierosy elektroniczne

Niektórzy twierdzą, że w rzucaniu palenia pomagają papierosy elektroniczne. Dużym minusem tego sposobu jest to, że wciąż podtrzymujemy nawyk palenia, co może utrudniać całkowite odstawienie. Co nie zmienia faktu, że niektórym ta metoda pomogła rzucić papierosy.

Metody alternatywne

Wśród metod alternatywnych wymienia się m.in. akupunkturę, czyli wbijanie igiełek w wyznaczone miejsca na ciele pacjenta. Kilka sesji ma pomóc pacjentowi, który odczuwa skutki uboczne odstawienia nikotyny.

Dlaczego warto rzucić palenie papierosów?

O zaletach rzucenia palenia pisałem już nieco wyżej, ale warto wymienić je w punktach.

Korzyści z rzucenia papierosów to przede wszystkim:

  • Zmniejszenie ryzyka udaru i zawału.
  • Lepszy oddech i kondycja.
  • Poprawa krążenia krwi.
  • Lepsze samopoczucie i więcej energii. 
  • Lepsze odczuwanie zapachów i smaków (potrawy smakują znacznie lepiej).
  • Więcej pieniędzy na inne zdrowe przyjemności (np. wycieczki, książki).

Lekarze podkreślają, że rzucenie palenia może wydłużyć życie nawet o 10 lat.

Chcesz rzucić palnie? Nie zwlekaj. Nie ważne, ile masz lat. Nie ważne, ile razy próbowałeś wcześniej. Walka z samym sobą jest jedną z najtrudniejszych, ale satysfakcji zwycięstwa nic nie jest w stanie zastąpić. Jeśli uda Ci się rzucić palenie, inne wyzwania będą dla Ciebie łatwiejsze. To kolejny powód mówiący, że warto.