Mięśniaki macicy są niezłośliwymi (łagodnymi) nowotworami, które mogą być zlokalizowane w bardzo różnych miejscach. Mogą wywoływać różnego rodzaju dolegliwości, jak ból w dole brzucha, krwawienia, zwiększenie objętości macicy, a także negatywnie wpływać na płodność oraz przebieg ciąży. W tym artykule dowiesz się więcej na temat tego schorzenia, którego leczenie zajmuje się Gabinet ginekologiczny Michała Wojcieszyna, działający na terenie Mysłowic w województwie śląskim. Zapraszamy do lektury!

Czym dokładnie są mięśniaki macicy?

Mięśniaki macicy są najczęstszą przyczyną, z powodu których kobiety zgłaszają się do lekarzy ginekologów i stanowią najliczniejszą grupę ze wszystkich występujących niezłośliwych nowotworów narządów płciowych. Mięśniaki są zbudowane z włókien mięśni gładkich lub ze ścianek naczyń krwionośnych mięśni macicy oraz łącznej tkanki. Mają wielkość od kilku do aż kilkudziesięciu centymetrów. Mogą być zlokalizowane w różnych miejscach macicy, a przez co u części kobiet powodują objawy, a u innych nie. Stopień nasilenia dolegliwości również wiąże się z ich umiejscowieniem w macicy. Niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż leczenie mięśniaków macicy pozwala kobiecie wrócić do pełni zdrowia. Wyróżnia się mięśniaki podśluzówkowe, śródścienne, podsurowicówkowe oraz nieokreślone.

Do najważniejszych przyczyn występowanie mięśniaków zalicza się wczesny wiek wystąpienia miesiączki, menopauza lub wiek pomenopauzalny, uwarunkowania genetyczne, zbyt duża masa ciała kobiety, stosowanie niezdrowej diety, ubogiej w warzywa i owoce, przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, mała aktywność fizyczna, palenie tytoniu, a także wszelkie uszkodzenia tkanek, przebyte zapalenia i infekcje organizmu w  szczególności dróg rodnych. Mięśniaki bardzo często objawiają się obfitym, przedłużającym się krwawieniem menstruacyjnym, a także nieregularnym ich występowaniem. Może być to przyczyną rozwoju niedokrwistości. Nierzadko, objawem manifestującym mięśniaki są dolegliwości bólowe, uczucie pełności i ciężkości w dole brzucha, a także kłopoty z oddawaniem moczu i zaparcia.

Jak można leczyć mięśniaki macicy?

Pomimo faktu, iż mięśniaki macicy są guzami niezłośliwymi, trzeba podjąć ich leczenie, gdyż nieleczone będą powiększać się wraz z upływem czasu i zajmować większą część przestrzeni macicy. Oprócz aspektów zdrowotnych, leczenie jest ważne z punktu widzenia płodności i donoszenia ciąży, gdyż obecność mięśniaków może przyczynić się do przedwczesnego porodu. Aby zdiagnozować mięśniaki lekarz ginekolog wykonuje przede wszystkim przezpochwowe badanie ultrasonograficzne (USG). Może też zostać zalecone wykonanie histerosonografii. Gabinet ginekologiczny Michała Wojcieszyna z Mysłowic zajmuje się farmakologicznym leczeniem mięśniaków macicy, które zaliczane jest do metod zachowawczych. Oczywiście przyjmowanie określonych leków jest indywidualnie dobierane do stanu zdrowia pacjentki. W zaawansowanym stadium może być wykonane tradycyjne leczenie operacyjne lub embolizacja tętnic macicznych, która jest metodą znacznie bardziej nowoczesną i stosowaną w przypadku występowania przeciwskazań do leczenie operacyjnego. Czasem stosuje się łącznie leczenie farmakologiczne, połączone z interwencja lekarską, co ma na celu zmniejszenie zakresu operacji poprzez uprzednie zmniejszenie wymiarów mięśniaków.