Obrączka to symbol miłości, wierności oraz oczywiście małżeństwa. Nic dziwnego, że zakochane pary wybierają tę wyjątkową biżuterię z dbałością o każdy szczegół. Ważny jest kolor, próba złota, kształt, dodatkowe walory estetyczne i motywy, a także symbolika. Rodzajów obrączek, które można znaleźć u jubilerów, jest wiele. Podpowiadamy, jak dokonać właściwego wyboru.

Rodzaje kruszcu dla obrączek

Pierwszym elementem, na który należy zwracać uwagę przy zakupie obrączek jest rodzaj kruszcu. Najczęściej używane jest złoto, ale dużym zainteresowaniem cieszą się również pallad, platyna oraz srebro. Pierwszy z metali posiada barwę szaro białą i wyróżnia się niezwykłą lekkością. Srebro jest metalem o bardzo wyrazistej i białej barwie, ale przy tym jest mniej trwałe od złota i nieco miększe.

W przypadku zainteresowania kolorami innymi niż złoty warto zatem unikać srebra i wybierać droższą, ale znacznie lepszą jakościową platynę. Niezależnie od rodzaju kruszcu zawsze należy również określać próbę metalu w obrączkach. O niej zawsze chętnie opowiada jubiler Grzegorz Borczyński, który w swojej pracowni jubilerskiej w miejscowości Tłuszcz dokładnie ustala z parą młodą wygląd ich obrączek.

Próby metalu w obrączkach

Próbę metalu w obrączkach rozumie się jako ilość czystego kruszcu w danym wyrobie. Dla przykładu próba złota o indeksie 585 mówi o tym, że na 1000 części przypada 585 czystego złota. Resztę stanowią stopy innych metali, do których zalicza się miedź, nikiel czy srebro i pallad. Jeśli chodzi o złoto optymalną jakościowo i cenowo obrączką będzie ta właśnie o próbie 585. Wyższa jakościowo jest próba złota 750, która jest najwyższa w swojej klasie i zapewnia przepiękny oraz intensywny kolor.

W przypadku zainteresowania platyną najlepiej wybierać obrączki z próbą 850, 900 lub najwyższą 999. Próba platyny 600 zalicza się do niższych klasowo, ale przy dodatkowych cechach probierczych może ona być bardzo atrakcyjna do zakupu.

Kolory obrączek  

Kolorów obrączek jest nawet kilkadziesiąt. Oczywiście związane są one z rodzajem kruszcu oraz jego próbą, a także tym, czy posiada on dodatkowo określone wzory, grawerunki oraz kamienie szlachetne. Wyróżnia się zatem obrączki złote, żółte, czerwone lub różowe, białe, a także srebrne. Określone barwy uzyskiwane są zaś poprzez dodawanie np. do złota danych dodatków stopowych.

Dla przykładu białe złoto palladowe, które posiada barwę białą wpadającą w delikatny odcień szarości, uzyskuje się poprzez dużą zawartość palladu w strukturze. Jest ono dzisiaj szczególnie cenione na rynku, ponieważ cechuje się większym błyskiem i kontrastem pomiędzy żółtym i białym kolorem.

Profile obrączek

Nie tylko kolor ma jednak znaczenie. Ważny jest również kształt. Wyróżnia się obrączki fazowe płaskie i zaokrąglone. Mogą one mieć szerokość od 3 do nawet 8 milimetrów. Tutaj dobór zależy przede wszystkim od indywidualnych gustów pary młodej. Pamiętać jednak należy o tym, aby wybierać wyroby bezszwowe, ponieważ są one znacznie trwalsze.

Istotne jest także określenie faktury obrączek. Dla tradycjonalistów polecane są obrączki polerowane. Charakter vintage gwarantuje efekt satyny wzdłużnej lub podłużnej. Elegancja zaś zarezerwowana jest dla obrączek piaskowanych.

Cenna wskazówka!

Typów obrączek jest setki, a klienci mogą dostosowywać ich kilkanaście parametrów, tworząc unikalne wyroby. Warto jednak podążać drogą minimalizmu. Prostota w jubilerstwie jest ponadczasowa.