Badanie dopplerowskie to rodzaj badania ultrasonograficznego, przy pomocy którego możemy ocenić funkcjonowanie naczyń krwionośnych, jak i wielu innych narządów, które są przez nie zaopatrywane w tlen oraz składniki odżywcze. Bezdyskusyjnie jest to jedno z prostszych i tańszych badań. Warto dodać, że jest bardzo skutecznym narzędziem diagnostycznym. Na czym polega badanie USG Dopplera? O tym w dzisiejszym artykule. Zachęcamy do przeczytania.

Klasyczne USG a Dopplerowskie

Warto przybliżyć sobie kwestię różnic, jakie łączą klasyczne USG a Dopplerowskie. Jeżeli chodzi o tradycyjne USG, podczas badania specjalny aparat emituje falę ultradźwiękową, która przechodzi przez skórę, następnie odbija się od badanego narządu i powraca do głowicy tego urządzenia, a następnie informacja o całej drodze, którą pokonała ta fala, jest przetwarzana na obraz. Natomiast jeśli chodzi o USG Dopplera, podczas tego rodzaju badania bada się nieruchomy narząd, a krew, która się porusza.

Po co jest badanie USG Dopplera?

Wszystkie schorzenia wykryte odpowiednio wcześnie dzięki USG Dopplera, mogą nas uchronić przed udarem, zawałem, czy utratą kończyn. To badanie wykorzystuje się także do monitorowania przeszczepów, wykrywania i obserwacji guzów nowotworowych (gdyż są mocno ukrwione), a także do oceny rozwoju ciąży na podstawie przepływu krwi w tętnicy pępowinowej. Badanie USG metodą Dopplera warto wykonać w renomowanym miejscu w takim jak np. Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SP ZOZ, która mieści się w Kołobrzegu.

Jaki jest przebieg badania USG Dopplera?

Badanie USG Dopplera nie wymaga specjalnego przygotowania - za jednym małym wyjątkiem. Jeśli badaniu chcemy poddać wątrobę lub nerki - pamiętajmy o tym, aby stawić się na czczo. Przed przystąpieniem do badania, dany obszar ciała zostaje posmarowany specjalnych żelem, którego zadaniem jest ułatwienie przenikania ultradźwięków oraz przesuwanie emitującej je głowicy po skórze. To badanie jest bezbolesne i trwa bardzo krótko - zazwyczaj kilka minut. Badanie USG Dopplera jest często niezastąpione podczas postawienia odpowiedniej diagnozy, jak i prawidłowego leczenia.

Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak możemy wyżej dostrzec, badanie USG Dopplera nie należy do skomplikowanych badań, lecz z pewnością do bardzo potrzebnych w wielu przypadkach. Podsumowując, pamiętajmy, że tego rodzaju badania nie należy się bać, gdyż jest ono całkowicie bezbolesne, a także nie utrudnia powrotu do wykonywania codziennych czynności.