Bardzo ważną dziedziną diagnostyki medycznej jest diagnostyka obrazowa. Obejmuje ona tworzenie obrazów zmian fizjologicznych oraz patologicznych, jakie zachodzą w ludzkim organizmie przy użyciu rozmaitych oddziaływań fizycznych. Badaniem z zakresu diagnostyki obrazowej jest ultrasonografia, powszechnie znana jako USG. W artykule przybliżamy, na czym polega, jak przebiega oraz kiedy zalecanej jest jego wykonanie.

Czym jest ultrasonografia?

USG to metoda obrazowania wykorzystująca ultradźwięki do tworzenia obrazu badanego organizmu. Opiera się na zjawisku odbicia i rozpraszania dźwięków na granicy ośrodków. Wykorzystywana jest dość często, a to ze względu na nieinwazyjny charakter badania, brak skutków ubocznych oraz możliwość uzyskania wizualizacji w czasie rzeczywistym. Te właśnie cechy sprawiają, że ultrasonografia może być bez obaw stosowana podczas badań prenatalnych – to właśnie na gruncie badań płodu została ona zastosowana w diagnostyce medycznej po raz pierwszy. Wśród innych często przeprowadzanych badań USG możemy wymienić:

  • USG jamy brzusznej;
  • USG ginekologiczne;
  • USG ortopedyczne;
  • USG naczyniowe.

Jak już wspomnieliśmy, badanie to polega na wytworzeniu fali ultradźwiękowej oraz na rejestrowaniu fali powrotnej powstającej podczas przechodzenia przez struktury tkankowe. Takie badanie obrazowe pozwala  dokładnie odtworzyć kształty i rozmiary narządów takich jak wątroba, trzustka, jajniki, piersi czy też nerki. Możliwe dzięki temu jest zauważenie nieprawidłowości takich jak zgrubienia lub guzki. Badanie USG rozpoczyna się od posmarowania fragmentu skóry poddanego obrazowaniu specjalnym żelem, który ułatwia przewodzenie impulsów. Fala ultradźwiękowa wysyłana i odbierana jest za pomocą głowicy ultrasonografu, a obraz zostaje natychmiast wyświetlony na ekranie.

Wskazania do badania USG

Ultrasonografia ma niezwykle uniwersalny charakter i szerokie zastosowanie w medycynie. Wykorzystywana jest w rozpoznaniu rozmaitych chorób wewnętrznych oraz do monitorowania przebiegu ciąży. Objawami, które wymagają przeprowadzenia badania USG, są:

  • ostre i przewlekłe bóle;
  • bóle i stany pourazowe;
  • zakażenia układu moczowego;
  • powiększenie obwodu brzucha;
  • szybka utrata masy ciała;
  • problemy z oddawaniem moczu;
  • biegunki i wymioty.

Ultrasonografia przeprowadzana jest również przy diagnozowaniu niepłodności, ocenie zmian zwyrodnieniowych i stanów reumatoidalnych, chorób tarczycy oraz żylaków. Na badanie wykonywane specjalistycznej przychodni takiej jak warszawska Spółka Lekarska Sp. z o.o. możemy udać się prywatnie, gdy zauważymy niepokojące sygnały lub ze skierowaniem lekarza rodzinnego czy specjalisty.

Badanie USG należy do najbezpieczniejszych w diagnostyce medycznej i nie ma wielu przeciwwskazań do jego wykonywania. Nie należy go przeprowadzać w miejscach otwartych ran, oparzeń oraz urazów kości, a także złamań, które dopiero zostały zamknięte. Pacjenci powinni też pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad przed badaniem; zrezygnować należy z palenia nad krótko przed nim oraz z jedzenia ciężkostrawnych potraw już na kilka dni przed wizytą w pracowni USG. Powstałe w ten sposób gazy oraz dym papierosowy mogą bowiem zniekształcać obraz.