Perymetria to jedno z podstawowych badań oczu. Ma ono na celu sprawdzenie, czy w polu widzenia nie wystąpiły żadne ubytki. Jest ono szybkie oraz bezbolesne, a dzięki niemu można zawczasu wykryć wiele różnych chorób oczu. Wykorzystuje się je między innymi w diagnostyce jaskry. Co warto wiedzieć o komputerowym badaniu pola widzenia? Sprawdźmy, na czym polega.

Wskazania do wykonania badania

Najczęściej perymetrię przeprowadza się, by zdiagnozować lub monitorować jaskrę. Komputerowe badanie pola widzenia może być pomocne również w ocenie chorób nerwu wzrokowego, neurologicznych, małej ostrości widzenia oraz nadciśnieniu tętniczym. Sprawdza się ponadto przy schorzeniach siatkówi – odwarstwieniu lub zwyrodnieniu plamki żółtej, związanej z wiekiem.

Na badanie to powinny zgłosić się przede wszystkim osoby, które nie widzą dokładnie patrząc przed siebie lub z boku pola widzenia. Aby to objąć konieczne jest wówczas obrócenie głowy. Warto wiedzieć, że przeciwwskazaniem do badania jest wiek dziecięcy, niedostatki intelektualne, a także zaburzenia orientacji, występujące u osób starszych.

Przygotowanie się do badania nie wymaga żadnych specjalnych czynności. Ważne jest, aby pacjent był spokojny i wypoczęty. Warto zabrać ze sobą okulary do czytania. Prawidłowo przeprowadzone badanie powinno być ponadto poprzedzone sprawdzeniem ostrości wzroku.

Na czym polega badanie pola widzenia?

Badanie jest szybkie, a przeprowadzone przez specjalistę nie wywołuje stresu. Warto wybrać profesjonalna klinikę do jego wykonania, taką jak Jacek Stopa Gabinet Okulistyczny-Salon Optyczny. Pacjent na początku siada przy specjalnym aparacie – polomierzu. Patrzy w ekran raz jednym okiem, raz drugim. Za pomocą przycisku musi sygnalizować moment pojawienia się w jego polu widzenia świetlnego punktu.W ten sposób powstaje mapa pola widzenia dla każdego oka. Nanosi się na nią punkty, które pacjent zasygnalizował, a także te, na które nie zareagował. Te będą sygnalizować ubytek w polu widzenia.