Firma AUDIOLUX z Torunia specjalizuje się w sprzedaży aparatów słuchowych, a także w diagnostyce zaburzeń słuchu. Do owych zaburzeń zaliczyć można między innymi szumy uszne, które mogą pojawić się nagle niezależnie od wieku czy przebytych chorób. Czym one są i w jaki sposób leczy się tego typu uciążliwe dolegliwości? O tym opowiadają w dalszych częściach artykułu doświadczeni specjaliści firmy AUDIOLUX.

Czym są szumy uszne i jaka jest ich przyczyna?

Szumy uszne to dolegliwość, która nie ma źródła zewnętrznego, a jest opisywana przez pacjentów jako piszczenie, brzęczenie, szumienie, dzwonienie i buczenie. Dokuczliwość ta może mieć różny stopień intensywności, ale w większości przypadków znacznie wpływa na komfort życia osób z takim zaburzeniem. Szumy dekoncentrują, powodują często bóle głowy, a także problemy z zasypianiem. W skrajnych przypadkach pacjenci, którzy nie mogą na co dzień normalnie funkcjonować, cierpią również na stany depresyjne lub depresję. Potwierdzają to specjaliści z firmy AUDIOLUX, która specjalizuje się między innymi diagnostyce zaburzeń słuchu.

Jeśli chodzi o przyczynę szumów usznych, niestety do tej pory nie zidentyfikowano podłoża takiego problemu. Wedle niektórych teorii dolegliwość ta związana jest z nieprawidłowym filtrowaniem dźwięków i nadmiernym wzmacnianiem tych niepożądanych. Ich utrwalenie doprowadza zaś do tego, iż pacjent świadomie skupia uwagę na szumach, co intensyfikuje słyszalność pisków czy brzęków. W jaki sposób leczy się taką przypadłość?

Na czym polega leczenie szumów usznych?

Specjaliści z firmy AUDIOLUX wyjaśniają, że szumy uszne nie są zaliczane do chorób, lecz objawów, dlatego nie mówi się o ich leczeniu, ale łagodzeniu i eliminowaniu symptomów. Odbywa się to w różnoraki sposób, a z pewnością pomocna jest relaksacja, prawidłowa higiena snu oraz aktywność fizyczna. Ważne jest także uczenie się słuchania na nowo, czyli skupiania się na ulubionych dźwiękach a ignorowania tych niepożądanych. Mowa zatem o tzw. metodzie dystrakcji, o której szczegółach podczas konsultacji opowiadają specjaliści firmy AUDIOLUX. W wielu przypadkach proponują oni swoim pacjentom specjalne generatory szumu, które pomagają w niwelowaniu szumów usznych. Jak działają tego typu urządzenia?

Generatory szumu są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które nie są dotknięte ubytkiem słuchu. Wyglądem przypominają one aparaty słuchowe, ale ich działanie jest całkowicie inne.  Nie wzmacniają bowiem dźwięków otoczenia, ale emitują delikatny i przyjemny szum, który odwraca uwagę pacjenta od nieprzyjemnych szumów usznych. Skuteczność tych urządzeń jest bardzo duża, a uczucie ulgi przychodzi stosunkowo szybko. Specjaliści AUDIOLUX dodają, że w ich ofercie są również aparaty słuchowe z generatorami szumu. One przeznaczone są jednak dla pacjentów cierpiących na szumy uszne i przy tym mających stwierdzony ubytek słuchu.