Masaż leczniczy, wykonywany między innymi przez firmę REHconstruction, aby faktycznie sprzyjał poprawie stanu zdrowia, musi być wykonany przez wykwalifikowanego rehabilitanta: wówczas przyspiesza przepływ krwi i pobudza organizm do wytwarzania hormonów szczęścia – endorfin, które wpływają na organizm nie tylko rozluźniająco, ale również przeciwbólowo. Na czym dokładnie polega taki zabieg? Jakie są przeciwwskazania?

Czym jest masaż leczniczy?

Masaż leczniczy stosuje się zarówno w sporcie, jak i w kosmetyce czy relaksacji w celu zmniejszenia objawów chorobowych lub ich zapobieganiu, jednak – tak naprawdę - granica pomiędzy masażem leczniczym a innymi rodzajami masażu jest dość płynna.

Najczęściej stosuje się go przy dysfunkcjach i chorobach układu ruchu – urazach (złamania, stłuczenia), przeciążeniach spowodowanych siedzącym trybem życia bądź zapaleniach mięśni czy stawów, chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz rwie kulszowej. Masaże lecznicze korzystnie wpływają również na układ oddechowy, ponieważ rozluźniają jego mięśnie, a także na układ krwionośny, poprawiając stan pacjentów zwłaszcza po zakrzepowych zapaleniach żył czy przy obrzękach limfatycznych. Znajdują swoje zastosowanie również przy chorobach układu nerwowego, gdyż wykorzystuje się je w przypadkach niedowładów i porażeń mięśniowych oraz przy napięciach i usztywnieniach mięśniowych wynikających z przewlekłego stresu.

Masaż leczniczy musi być wykonywany przez profesjonalnego rehabilitanta, gdyż wymaga gruntownej wiedzy na temat anatomii i fizjologii – w przypadku jej braku, osoba podająca się za masażystę może wyrządzić naprawdę poważne szkody, wliczając w to niedowład kończyn. Warto pamiętać, że po dobrze wykonanym masażu leczniczym nie powinny występować siniaki ani ból – jeśli ma to miejsce, należy natychmiast powiadomić o tym masażystę lub udać się do lekarza.

Kiedy i jak stosuje się masaż leczniczy?

Jak podkreśla ekspert z firmy REHconstruction, masaż klasyczny, na którym opiera się masaż leczniczy, jest masażem najczęściej wykorzystywanym przy bólach kręgosłupa – zarówno nagłych, jak i przewlekłych. Trwa od kilkunastu minut do godziny. Wybór właściwego rodzaju masażu, jak i technik, zależy od indywidualnych cech pacjenta, do których zalicza się wiek, płeć, masa ciała, stan zdrowia oraz cele fizjoterapii lub rehabilitacji. Przeciwwskazaniem do masażu leczniczego są zmiany m.in. ropne na skórze, rany, niezagojone blizny, krwotoki, stany gorączkowe, zmiany zakrzepowe, żylaki, nowotwory, kamica nerkowa, nadciśnienie czy przebyty zawał.

Skorzystaj z oferty firmy REHconstruction

REHconstruction to gabinet specjalizujący się w fizjoterapii i rehabilitacji, mający na celu niwelowanie oraz eliminowanie różnorodnych dolegliwości bólowych, przede wszystkim związanych z kręgosłupem, szyją i barkami. W ofercie REHconstruction znajdują się usługi takie jak: rehabilitacja, drenaż limfatyczny, terapia manualna, fizjoterapia kliniczna, masaż relaksacyjny, kinesiotaping, ćwiczenia pleców, masaż leczniczy czy masaż limfatyczny. Placówka pomaga pacjentom w przypadku urazów kręgosłupa, bólów stawów, głowy, barków, dyskopatii oraz ograniczeń aparatu ruchu. Leczone są również bóle kończyn, urazy powięzi i kręgosłupa, a także prowadzona jest rehabilitacja po operacjach.